Choć do tej pory mało kojarzona z kajakarstwem, Wielkopolska posiada liczne szlaki wodne umożliwiające organizację ciekawych, jedno- i kilkudniowych spływów. Na turystów czekają tu rozległe, często bezludne obszary leśne, czyste jeziora oraz kręte, malownicze rzeki, świetnie nadające się dla turystyki kajakowej.

Przez północną Wielkopolskę płynie Gwda z dopływami: Rurzycą, Piławą, Płytnicą. Południowa część województwa to rzeka Prosna oraz bardzo atrakcyjny Szlak Konwaliowy, przebiegający na pograniczu powiatu leszczyńskiego i wolsztyńskiego. Kajakarzy kusi też fragment jednego z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce – szlak rzeki Drawy.

Cały region przecina Warta, w ostatnim czasie na nowo odkrywana przez kajakarzy. Jej wielkopolski odcinek to ponad trzystukilometrowa podróż przez krainy o różnorodnym krajobrazie, bliski kontakt z przyrodą i dzikim ptactwem. Nie ma tu mowy o nudzie czy monotonii. Atrakcyjność spływów zwiększa bowiem, biegnący w dolinie Warty, Nadwarciański Szlak Rowerowy – jeden z elementów Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Jego 270-kilometrowa trasa biegnie z Poznania wzdłuż Warty do tamy na Zbiorniku Jeziorsko i w dużej części prowadzi nadrzecznymi wałami, między innymi przez Nadwarciański Park Krajobrazowy. To niepowtarzalna szansa połączenia dwóch form aktywnego wypoczynku: kajakarstwa i jazdy na rowerze – podwójna przyjemność i prawdziwe wyzwanie dla aktywnych.

Od kilu lat turystyka wodna to nasz priorytet. We współpracy z lokalnymi samorządami tworzymy na Warcie sieć stanic wodnych oddalonych od siebie o nie więcej niż 20-30 kilometrów. Dziś działają już m.in. stanice w Międzychodzie, Sierakowie, Murowanej Goślinie, Czerwonaku, Śremie, Gogolewie, Lądzie (prywatna marina), a w planach są już kolejne. To właśnie dzięki takim inicjatywom Warta na nowo staje się atrakcyjnym, bezpiecznym i dobrze zagospodarowanym szlakiem wodnym, przyciągającym turystów z kraju i zagranicy.

Turystyka to świetna forma wsparcia dla sportu, to dzięki niej rodzice zachęcają dzieci do kajakarstwa. Również mastersi kontynuują zamiłowanie do kajakarstwa pływając z nami ...

IMG_5813

DSC_7391

DSC00167

159_POZNANSKI_PIKNIK_RODZINNY_2011

IMG_2135 DSCF1370IMG_9184