25 finałów z polskim udziałem, a to jeszcze nie wszystko Od jutra bezpośrednia walka o medale Mistrzostw Europy

25 finałów z polskim udziałem, a to jeszcze nie wszystko Od jutra bezpośrednia walka o medale Mistrzostw Europy

Polska kajakarka Magdalena Szczęsna otworzyła sobie dwie drogi wiodące bezpośrednio do medali mistrzostw Europy juniorów. Najpierw w czwartek, bezpośrednio z eliminacji awansowała do finału K1 1000 metrów, a następnie w piątek - poprzez półfinał, w którym zajęła drugie miejsce ustępując zaledwie o 0,077 sek. Hiszpance Carli Vey - znalazła się w finałowym gronie także na dystansie 500 m.

Od czwartku na Jeziorze Maltańskim trwają mistrzostwa Europy juniorów i młodzieżowców do 23 lat. W imprezie, która potrwa do niedzieli startuje niemal 800 zawodników z 37 krajów. Wszyscy oni walczą o 108 medali w 36 konkurencjach (18 juniorskich i 18 młodzieżowych). Jak na razie polskie zawodniczki i zawodnicy szeroką ławą weszli do finałów – na 36 z nich łącznie w obu kategoriach wiekowych mamy obsadzonych już 25. A to chyba jeszcze nie wszystko, bo w sobotę rozgrywane będą półfinały w sprincie na 200 m.

W kategorii młodzieżowej świetnie zaprezentowali się Filip Weckwert (Posnania Poznań) i Przemysław Korsak, którzy wyraźnie wygrali półfinał K-2 na 1000 m i w sobotę staną do bezpośredniej walki o medale. Poza nimi do finałów awansowali także: Jakub Śliwa (K1 500 m), Adrianna Kąkol (K1 500 m), Wiktor Żarski (K1 500 m), Julia Górska (K1 1000 m), Katarzyna Szperkiewicz (C1 200 m), Oleksi Koliadych (C1 200 m), Jakub Stepun (K1 200 m), Aleksandra Jacewicz i Julia Walczak (C2 200 m).

Natomiast w rywalizacji juniorów jeszcze większym wyczynem poza wspomnianą na wstępie Magdaleną Szczęsną popisał się kajakarz Paweł Krause, który popłynie w trzech finałach – indywidualnie na 500 i 1000 m oraz w osadzie K4 na 500 m.

Poza tym w tej kategorii wiekowej do finałów awansowali również: Luiza Fechner (C1 500 m) Gracjan Michalak i Michał Szajdek (C2 500 m), Oliwia Majewska i Julia Krajewska (K2 500 m), Jarosław Kajdanek i Igor Komorowski (K2 1000m), Karolina Seydlewicz i Amelia Braun (C2 200m).

- Te mistrzostwa to przede wszystkim radość dla uczestników, że po dwóch latach mogli wreszcie powrócić do międzynarodowej rywalizacji – podkreśla Tadeusz Wróblewski, prezes Polskiego Związku Kajakowego. - Sport przecież polega przede wszystkim na rywalizacji, nie tylko na treningu. Niestety, nie wszyscy mogli przyjechać brakuje choćby Wielkiej Brytanii, bo tam sytuacja epidemiologiczna uniemożliwia wyjazdy nawet na imprezy sportowe. Poznańskie mistrzostwa Europy mają dla grupy młodzieżowej szczególne znaczenie przed wrześniowymi mistrzostwami świata w Kopenhadze no i przede wszystkim w kontekście następnych igrzysk olimpijskich, które przecież już za trzy lata odbędą się w Paryżu. Jestem przekonany, że w wielu konkurencjach nastąpi zmiana warty i cała nadzieja właśnie w tych młodych zawodnikach.

W Polsce obowiązują zdecydowanie łagodniejsze sanitarne obostrzenia związane z COVID-19 od tych, które podczas mistrzostw na Jeziorze Maltańskim wytyczyła Europejska Federacja Kajakowa.  O ile trzy tygodnie temu podczas ME seniorów - w kontekście nadchodzącej olimpiady - było to zrozumiałe to teraz budzi jakieś wątpliwości, bo trochę tej radości sportowej młodzieży odebrano.

- Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, zwłaszcza w tych trudnych czasach pandemii - ripostuje prezes PZKaj. ­Według mnie właśnie te ostre restrykcje przynoszą pożądany skutek. Tak było trzy tygodnie podczas mistrzostw seniorów i tak jest również teraz.

Wracając do aspektów sportowych dwa lata temu występ na mistrzostwach Europy w Racicach (Czechy) dla polskich juniorów nie był udany, bo zakończył się jednym brązowym medalem. Teraz,  gdy większość eliminacji i półfinałów zostało rozegranych, nasze nadzieje medalowe są znacznie większe.

- Jeśli w sobotę-niedzielę zdobędziemy medale w rywalizacji juniorów będę się bardzo cieszył, ale w tej kategorii wiekowej nie do końca medale są najważniejsze, a umiejętne prowadzenie zawodników ­ przedstawia swój punkt widzenia Tadeusz Wróblewski. - Co innego w grupie młodzieżowej, w niej medale mają już swoją wagę i otwierają drzwi do najważniejszych zawodów w Europie i na świecie.

Jutro kolejny dzień zmagań

Skrócony program zawodów:

Sobota – Finały – 9.00 – 11.51 oraz Półfinały 15.00 – 16.10

Niedziela – Finały – 9.00 – 11.15 oraz 13.00 – 17.09

Pełen program zawodów - https://timetable.europecanoeevents.com/index.php?gmt=2&gmt2=-120

Strona zawodów –  https://eca.wzkaj.poznan.pl/ 

Mistrzostwa Europy juniorów i U23 w kajakarstwie odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Poznania i Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerem PZKaj jest Totalizator Sportowy Lotto.

Organizatorzy: Europejska Federacja Kajakowa, Polski Związek Kajakowy, Wielkopolski Związek Kajakowy.

Patronat honorowy: Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania.

Patronat medialny: TVP Sport, TVP Poznań, Głos Wielkopolski.

Partnerzy i Sponsorzy: Miasto Poznań, PKOl, Lexus Poznań, Toyota Ukleja, MPK, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Hotel Mercure, Spółdzielnia Mieszkaniowa Młodych, POSiR, Domtel-Sport, Hotel Focus, Olimpijczyk, Plastex, Nelo, Braca-Sport, DanSprint, MCC Medale, SISU, Duna Parque Hotel, WSS, Ksero Projekt, Restauracja 3Kolory, Malta Ski, Agencja Ochrony Major

Archiwa