Gala Środowisk Kajakowych

Gala Środowisk Kajakowych

W Poznaniu odbyła się premierowa Gala Środowisk Kajakowych. Złote Wiosła odebrali m.in. złota kobieca osada K4 500 metrów oraz Tomasz Kryk, trener reprezentacji Polski kobiet w sprincie kajakowym.

Kończący się rok był wybitny dla polskiego kajakarstwa – biało-czerwoni święcili triumfy na mistrzostwach świata, Europy i Pucharze Świata niemal we wszystkich jego odmianach, m.in. w sprincie, slalomie kajakowym, maratonie kajakowym, SUP czy kajak polo.

– Ten rok na pewno przejdzie do historii, zwłaszcza przez pryzmat medali, których było bardzo dużo w konkurencjach olimpijskich. We wszystkich sportach kajakowych, w imprezach rangi mistrzowskiej czy Pucharu Świata zdobyliśmy łącznie 136 medali, w tym 56 złotych. Trzeba podkreślić, że jako jedyny związek sportowy w kraju przywozimy medale ze wszystkich igrzysk olimpijskich od Seulu i 1988 roku – wylicza Grzegorz Kotowicz, prezes zarządu Polskiego Związku Kajakowego, organizatora Gali Środowisk Kajakowych. –Kajakarstwo jest postrzegane głównie przez wyniki w sprincie czy slalomie kajakowym, ale to także i przede wszystkim kajakarstwo powszechne, które w ramach turystyki uprawia corocznie od 1,5 do 2 milionów Polaków – dodaje.

       

Jak przyznaje prezes PZKaj, pomysł organizacji sobotniego wydarzenia narodził się ponad rok temu.

– Warto było w szczególny, uroczysty sposób zwieńczyć ten piękny okres i mam nadzieję, że Gala Środowisk Kajakowych przerodzi się w tradycję kontynuowaną przez lata. Kajakarze z całej Polski, należący do naszego związku, nie mają szczególnie okazji do spotkań. To świetna inicjatywa, aby jednoczyć wszystkie środowiska – uważa Kotowicz.

Pierwsza w historii Gala Środowisk Kajakowych stanowiła doskonałą okazję do podziękowań za sukcesy czy wsparcie udzielone kajakarzom (sponsorem polskiego kajakarstwa jest PGE Polska Grupa Energetyczna) w ciągu ostatnich miesięcy. Najważniejsze ze Złotych Wioseł trafiło do rąk kobiecej czwórki w sprincie kajakowym. Anna Puławska, Karolina Naja, Adrianna Kąkol i Dominika Putto nie miały sobie równych w tym roku w K4 500 metrów, zdobywając tytuły mistrzyń świata i Europy.

– To jeden z lepszych lat w mojej karierze. Wszystko, co miałyśmy do zdobycia, zostało zdobyte. Jest to coś niesamowitego i dzięki temu dostaliśmy dodatkowego kopa, aby jeszcze więcej i mocniej trenować. Zbliżający się rok będzie bardzo ważny w kontekście kwalifikacji na igrzyska w Paryżu – mówi Puławska, mistrzyni Europy w jedynce na dystansie 500 metrów, która wraz z koleżankami mogą stanąć przed historyczną szansą za niespełna dwa lata we Francji. – Wydawałoby się, że zdobyłyśmy wszystko, ale jeszcze nie ma złotego medalu w polskich kajakach. Dla każdej z nas jest to mały cel. Wiemy, jak zdobywa się medale mistrzostw świata i Europy, więc wystarczy to powtórzyć. A my lubimy wyzwania – podkreśla.

Na uroczystym wydarzeniu w poznańskim hotelu Mercure pojawiła się także Naja, zawodniczka miejscowej Posnanii.

– Historyczny bal to fajne podsumowanie i promocja naszej dyscypliny, a także połączenie sportów turystycznych i wyczynowych. Z wielką ciekawością i chęcią tutaj przyjechałam – mówi 32-latka, którą z racji licznych sukcesów śmiało można określić mianem multimedalistki. – Gdy będę na sportowej emeryturze, to może podsumuję te medale. Na razie przede wszystkim jestem zdeterminowana na cele stawiane danego roku. Po igrzyskach w Tokio podjęłam decyzję, że chociaż czuję się spełniona jako sportowiec i kobieta, to chcę jeszcze zrealizować się w Paryżu. Drużyna jest wspaniała, więc dlaczego nie kontynuować kariery – dodaje trzykrotna medalistka igrzysk olimpijskich, która w tym roku zdobyła także z Puławską złote medale MŚ i ME w konkurencji K2 500 metrów.

Złote Wiosła w kategorii Nagroda Specjalna odebrał z kolei Tomasz Kryk, szkoleniowiec reprezentacji Polski kobiet w sprincie kajakowym.

– Ten rok sportowo przechodzi do historii, było mnóstwo wrażeń. Na sześć konkurencji olimpijskich zdobyliśmy pięć tytułów. W każdym sezonie odkrywam coś fajnego: albo nową osadę, albo nową nadzieje w kontekście zawodniczym. Z optymizmem patrzę w przyszłość. Być może najlepsze chwile dopiero przed nami. Z pokorą i zarazem pewnością podchodzimy do kolejnych wyzwań – mówi Kryk.

Złote Wiosła w kategorii Współpraca, Promocja i Rozwój Kajakarstwa otrzymało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a w kategorii Mecenas Polskiego Kajakarstwa – PGE Polska Grupa Energetyczna, sponsor główny Polskiego Związku Kajakowego. Wyróżniona za dotychczasową wieloletnią współpracę, promocję i wspieranie rozwoju polskiego kajakarstwa został Totalizator Sportowy. Statuetki odebrali również m.in. Tomasz Czaplicki (kategoria Kajakowe Sporty Nieolimpijskie), wicemistrz świata w freestyle’u, czy Mateusz Surwiło, wicemistrz Europy KL3 200 metrów (Parakajakarstwo). Sponsorami Gali Środowisk Kajakowych były firmy Lotto, Olimpijczyk, Thermax i Plastex. Partnerami Gali Środowisk Kajakowych były Centralny Ośrodek Sportu, Międzynarodowa Federacja Kajakowa (ICF), Europejska Federacja Kajakowy (ECA) i hotel Mercure.

Złote Wiosła 2022 podczas Gali Środowisk Kajakowych w Poznaniu

 Sprint Kajakowy – Anna Puławska, Karolina Naja, Adrianna Kąkol, Dominika Putto (K4 500 metrów)

Nagroda Specjalna – Tomasz Kryk

Slalom Kajakowy – Ośrodek Sportu i Rekreacji Kolna

Parakajakarstwo – Mateusz Surwiło

Kajakowe Sporty Nieolimpijskie – Tomasz Czaplicki

Mastersi i Smocze Łodzie – Anna Freimut

Kajakarstwo Powszechne i Turystyka Kajakowa – KTW Celuloza Świecie

Mecenas Polskiego Kajakarstwa – PGE Polska Grupa Energetyczna.

Współpraca, Promocja i Rozwój Kajakarstwa – Ministerstwo Sportu i Turystyki

Archiwa

Kontakt

Wielkopolski Związek Kajakowy

  • ul. Starołęcka 36
    61-361 POZNAŃ
  • wzkaj@wp.pl
    biuro@wzkaj.poznan.pl
  • Numer konta bankowego związku
    86 1020 4027 0000 1602 1156 9524

Biuro

  • ul. Starołęcka 36
    61-361 POZNAŃ

Wyszukaj

Copyright © 2021 All Rights Reserved. Created by AiO