01 maja 1916 to szczególna data w historii polskiego kajakarstwa. To data urodzenia pierwszego polskiego olimpijczyka w kajakarstwie - Antoniego Bazaniaka. W tym roku przypada 100 rocznica jego urodzin. Warto zatem przypomnieć historię tej wybitnej osoby.
Urodzony 1 maja 1916 w Hamborn (Niemcy), absolwent szkoły średniej (technik górniczy). Kajakarz (176 cm, 70 kg), reprezentant I Poznańskiego Klubu Kajakowego i Surmy Poznań),przez wiele laz związany z Poznaniem.
W 1935 r. na III Mistrzostwach Polski na jeziorze Kierskim w Poznaniu w K-2 z Marianem Kozłowskim, zdobywa pierwsze mistrzowskie tytuły w K-2 na 1000 i 10000 m.
W wieku 19 lat zakwalifikował się do reprezentacji olimpijskiej na Igrzyska w Berlinie w 1936 roku. W kategorii dwójek sztywnych na 10 km wraz z partnerem przypłynął na 11. miejscu.
W 1954 r. Antoni Bazaniak zostaje Przewodniczącym Sekcji Kajakowej Głównego Komitetu Kultury Fizycznej a 31 marca 1957 r. Prezesem reaktywowanego Polskiego Związku Kajakowego.
W 1960 r. na Kongresie Międzynarodowej Federacji Kajakowej zdobywa pozycję wiceprezesa ds. organizacyjnych. Również od tego roku, do 1976 r., jest członkiem Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pięciokrotnie był kierownikiem reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich od Rzymu do Montrealu.
Odznaczony m. in. Krzyżem Komandorskim OOP i Złotym Medalem ICF.
Zmarł na zgrupowaniu kadry olimpijskiej, gdzie był kierownikiem 12 marca 1979 w miejscowości Marino koło Rzymu (Włochy).
W dniu 27.04.br młodzi zawodnicy z klubów poznańskich wraz z trenerami klubowymi i Prezesem WZKaj - Ireneuszem Pracharczykiem oraz Wiceprezesem do Spraw Sportowych - Ryszardem Oborskim uczcili rocznicę urodzin Antoniego Bazanaka a młodym zawodnikom przypomnieli jego niezwykłą historię. Uroczyste wręczenie kwiatów pod pomnikiem, który dla uczczenia wybitnego zawodnika w 1998 roku powstał nad jeziorem Malta (przy torze regatowym) uświetniło pamięć o naszym pierwszym olimpijczykiem w kajakarstwie.