Kajakowe regaty otwarcia sezonu ze Zrywem, który umie przyciągnąć młodzież

Kajakowe regaty otwarcia sezonu ze Zrywem, który umie przyciągnąć młodzież

W sobotę o godz. 10 rozpoczną się na Torze Malta w Poznaniu Regaty Kajakowe im. Rafała Piszcza, inaugurające sezon kajakowy w Polsce.

W imprezie wystartują na dystansach 500 i 1000 m kajakarze w kategoriach wiekowych od dzieci do seniora. Regaty poświęcone są Rafałowi Piszczowi, brązowemu medaliście igrzysk w Monachium, trzykrotnemu olimpijczykowi (1964, 1968, 1972), który 25 razy zdobywał tytuł mistrza Polski. Po zakończeniu kariery był m.in. wiceprezesem PZKaj i prezesem WZkaj. Na poznańskiej Malcie pojawi się spora, bo prawie 30-osobowa grupa zawodników klubu UMKS Zryw Wolsztyn.

– Po reaktywacji sekcji istniejemy już od 18 lat, ale dopiero w ostatnich latach mocno zintensyfikowaliśmy działalności. Impulsem do rozwoju była rozbudowa budynku klubowego, który należy do najnowocześniejszych w kraju. Dzięki temu mogliśmy zaprosić do współpracy większą liczbę trenerów i zachęcić młodzież do uprawiania tej pięknej, choć wymagającej dyscypliny sportu

– Marek Szymankiewicz, były kajakarz, a obecnie prezes i trener Zrywu. Klub z Wolsztyna w poprzednim roku zdobył 16 medali MP w różnych kategoriach wiekowych. W kategorii młodzika był sklasyfikowany na trzecim miejscu w Polsce, a pod względem innych kryteriów w Wielkopolsce ustępuje jedynie AZS AWF Poznań i Posnanii.
– Jak do tego doszliśmy? Na pewno szkolimy dużą grupę zawodników, bo mamy ich na co dzień około 60. Do tego opieramy się na naborach w okolicznych miejscowościach i na bezpośrednich wizytach w szkołach. Szukamy talentów i potrafimy stworzyć taką atmosferę, by młodzież od nas nie uciekała – podkreślił sternik Zrywu. Niestety juniorzy, którzy przechodzą w wiek seniorski często wędrują do poznańskich klubów lub kończą karierę.
– Naszym oczkiem w głowie jest teraz Kacper Jastrząb, brązowy medalista MŚ Juniorów w K4 na 400 m z 2023 r. On ma już ugruntowaną pozycję i pomoc finansową z wielu źródeł. Nie wszyscy jednak osiągają szczyt formy w wieku 17-19 lat. Niektórzy mogliby sięgnąć po najwyższe laury 2-3 lata później, ale my ich po prostu tracimy w całym sporcie, nie tylko w kajakarstwie – zakończył prezes Zrywu, klubu który największą pomoc otrzymuje od Biofarmu, Urzędu Miasta i Starostwa w Wolsztynie.

Radosław Patroniak

Głos Wielkopolski
Piątek, 19.04.2024

Archiwa

Kontakt

Wielkopolski Związek Kajakowy

  • ul. Starołęcka 36
    61-361 POZNAŃ
  • wzkaj@wp.pl
    biuro@wzkaj.poznan.pl
  • Numer konta bankowego związku
    86 1020 4027 0000 1602 1156 9524

Biuro

  • ul. Starołęcka 36
    61-361 POZNAŃ

Wyszukaj

Copyright © 2021 All Rights Reserved. Created by AiO