Turystyka kajakowa cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Istotne jest jednak, aby sporty wodne uprawiać nie tylko z pasją, ale przede wszystkim z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Taki właśnie cel przyświecał projektowi Bezpieczna Woda 2024, organizowanemu przez Polską Fundację Rozwoju Kajakarstwa przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Projekt Bezpieczna Woda doskonale wpisuje się w rozwój turystyki kajakowej w Polsce. Nic więc dziwnego, że Ministerstwo Sportu i Turystyki ponownie postanowiło wesprzeć tę inicjatywę, przekazując 3 mln zł dotacji. Kwota ta jest uzasadniona, ponieważ program obejmuje 142 kluby i stowarzyszenia oraz ponad 10 tysięcy uczestników.
Celem projektu było zwiększenie bezpieczeństwa i świadomości w zakresie aktywności nad polskimi jeziorami i rzekami. Dodatkowo promuje on aktywny styl życia i zapewnia warunki do bezpiecznego korzystania z wodnych atrakcji. Co istotne, program skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców, niezależnie od płci, wieku, statusu społeczno-ekonomicznego czy poziomu sprawności fizycznej.
– Turystyka w Polsce w dużej mierze wiąże się z wypoczynkiem nad wodą, ponieważ nasz kraj ma wiele do zaoferowania. Posiadamy około 14 tysięcy rzek i dziewięć tysięcy większych jezior. To sprzyja turystyce kajakowej, którą co roku rekreacyjnie uprawia kilka milionów osób. Dzięki programowi Bezpieczna Woda mogliśmy zapewnić bezpieczeństwo zarówno doświadczonym kajakarzom, jak i najmłodszym – mówi Grzegorz Kotowicz, dwukrotny medalista olimpijski w kajakarstwie i prezes Polskiego Związku Kajakowego.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki zakupiono pięć nowych łodzi asekuracyjno-ratowniczych oraz różnorodne kajaki turystyczne i szkoleniowe z niezbędnym sprzętem ratowniczym i zabezpieczającym. Fundacja zatrudniła również instruktorów i ekspertów, opracowała identyfikację wizualną projektu oraz uruchomiła platformę internetową Bezpieczna Woda, e-booki, filmy i inne materiały promocyjne.
– Sprzęt ma przede wszystkim służyć nauce bezpiecznych zachowań na wodzie. Cieszę się, że minister sportu Sławomir Nitras rozumie takie potrzeby i program Bezpieczna Woda jest kontynuowany. To tylko potwierdza, że nasz rząd kładzie ogromny nacisk na temat bezpieczeństwa, również na wodzie i jestem przekonany, że wspólnie przyczynimy się do zmniejszenia corocznych statystyk utonięć czy wypadków – dodaje Kotowicz.
– Kajakarstwo to naprawdę piękna dyscyplina, ale trzeba uprawiać ją bezpiecznie i świadomie. Woda to żywioł, który potrafi być bezwzględny, więc edukacja w tym temacie jest kluczowa. Wszystko po to, byśmy mogli odpoczywać aktywnie, ale jednocześnie w taki sposób, by nie zagrać swojemu życiu czy zdrowiu – podkreśla Jolanta Rzepka, prezes Polskiej Fundacji Rozwoju Kajakarstwa.
Projekt został pozytywnie oceniony również przez sztab reprezentacji Polski w kajakarstwie. – To idealne rozwiązanie. Każdy klub otrzymał motorówkę i wysokiej jakości sprzęt dla dzieci, co znacząco podnosi bezpieczeństwo na wodzie – zaznacza Tomasz Szwed, trener reprezentacji Polski.
Bogdan Wankiewicz, starosta powiatu wałeckiego, przypomina, że Wałcz to centrum sportów wodnych, a jego młodzi mieszkańcy, uczący się w Szkole Mistrzostwa Sportowego, mają szansę na kariery olimpijskie. – Mamy już 24 zawodników, którzy startowali na igrzyskach. Dotacje wspierają nie tylko rozwój sportowy, ale i bezpieczeństwo. Dlatego takie dotacje są bardzo ważne, bo mówimy nie tylko o rozwoju sportowym, ale także o bezpieczeństwie na wodzie. W naszym powiecie jest ponad 200 jezior i przyjeżdżają do nas turyści z całej Polski, a nawet Europy. Dzięki wsparciu ministra mogą czuć się u nas na wodzie bezpieczni.– mówił Wankiewicz.
Karolina Naja, multimedalistka olimpijska, również docenia inicjatywę. – Bezpieczeństwo na wodzie to podstawa. To ważne zarówno dla sportowców, jak i turystów. Dzięki wsparciu ministerstwa działamy w jednym kierunku, wspierając przyszłość polskiego kajakarstwa – zaznacza.
Burmistrz Wałcza, Maciej Żebrowski, zaprasza turystów nad lokalne jeziora, podkreślając, że takie projekty wspierają zdrowie najmłodszych mieszkańców i rozwój lokalnej turystyki. – Dla naszego miasta takie projekty są bardzo ważne, bo wspierają zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców, bo kajakarstwo od lat jest u nas bardzo ważne – podsumowuje.