22 grudnia podczas Podsumowania Sezonu Kajakowego 2021 Wielkopolskiego Związku Kajakowego Prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego Ireneusz Pracharczyk otrzymał nagrodę od Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka za całokształt osiągnięć w dziedzinie sportu. Nagrodę wręczył Tomasz Wiktor Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki UMWW.
Działalność Prezesa WZKaj Ireneusza Pracharczyka jest zauważana i doceniana przez różne środowiska. Za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem zasługi z rąk Prezydentów Polski oraz Brązowym, Srebrnym i Złotym medalem za zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Został również odznaczony wyróżnieniem Zasłużony dla Wielkopolski i Zasłużony dla Miasta Poznania. 20 krotnie został wyróżniony nagrodami Ministra Sportu I i II stopnia oraz ponad 100 razy wyróżniony przez Premierów Polski, Wojewodę Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania i innymi. Również wielkopolskie kluby doceniają działalność, czego dowodem jest wręczona przez dr Ewę Bresińską-Kraiwc oraz Dariusza Bresinskiego statuetka od kanadyjkarzy KS Warty Poznań.
Wielkopolski Związek Kajakowy to jeden z prężniej działających okręgów w Polsce. Olbrzymie znaczenie dla pozycji WZKaj w Polsce i na Świecie ma fakt istnienia w sercu Poznania jednego z nowocześniejszych torów regatowych - Malty. Historię Malty można przeczytać tu: https://posir.poznan.pl/obiekty/malta/tor-regatowy-malta
W centrum miasta odbywają się corocznie regaty zasięgu lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Prezes Ireneusz Pracharczyk zawsze dokłada starań aby zawody odbywały się zawsze na najwyższym poziomie. Wykorzystanie infrastruktury poznańskiej Malty nie jest tanie, ale wielkopolska gospodarność oraz zaangażowanie Prezesa WZKaj sprawia, że za każdym razem zawodnicy mogą ścigać się w najlepszych warunkach. Poznańskie regaty cieszą się olbrzymim zainteresowaniem co pokazują ilości z sezonu 2021:
Organizacja tak dużych zawodów nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi. Aby regaty były perfekcyjnie przygotowane, prace rozpoczynają się na długo przed wyznaczonym terminem. Na kilka dni przed każdymi regatami, pod czujnym okiem Prezesa Ireneusza Pracharczyka, na Malcie zaczynają pracę Panie - praca w biurze, ale i Panowie, którzy głównie rozkładają namioty, balony, reklamy, płotki odgradzające strefy zawodów. Są to m.in.: Agata Dziamska, Jolanta Rzepka, Dorota Błażczak, Anna Pracharczyk, Anita Kaczmarek, Kacper Błażczak, Jakub Piszcz, Patryk Dziamski, Andrzej Klimaszewski, Lesław Kudła, Dariusz Sobczak, Andrzej Gleaser, Daniel Moliński, Jerzy Grzelski, Wojciech Nowicki.
Większość wykonanej pracy zespołu opiera się na wolontariacie. Jak można zauważyć po wymienionych nazwiskach, grupa ta jest zbudowana z rodziców, ale i byłych kajakarzy i kanadyjkarzy, których łączy wspólna pasja.
"Zawsze otaczam się ludźmi lepszymi od siebie" mówi Prezes Ireneusz Pracharczyk i dodaje: otaczam się profesjonalistami i specjalistami w dziedzinie, w której pracują na rzecz Wielkopolskiego Związku Kajakowego. Zbudowałem znakomitą grupę i jestem dumny z jej osiągnięć i ciągłego rozwoju".
„Połączenie sił to początek, pozostawanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces” Henry Ford
Poniżej przypominamy biografię Prezesa Wielkopolskiego Związku Kajakowego Ireneusza Pracharczyka
Zawodnik, trener, biznesmen, działacz sportowy, tak w skrócie można podsumować już prawie 53-letnią działalność sportową Ireneusza Pracharczyka, który od młodzieńczych lat związany jest z kajakarstwem. Ireneusz Pracharczyk jako działacz pełni funkcję:
– Prezesa Wielkopolskiego Związku Kajakowego – od 2013 do chwili obecnej
– Członka Zarządu Klubu Sportowego Posnania – od 2005 do chwili obecnej
– Prezesa sekcji kanadyjkarzy Klubu Sportowego Posnania – od 2010 do chwili obecnej
– Członka Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego – od 2013 do chwili obecnej
oraz był:
– Członkiem Poznańskiego Stowarzyszenia Olimpijczyków – od 2014 do chwili obecnej
– Członkiem Zarządu Polskiej Fundacji Kajakowej – 2013–2016
Wspólnie z Polskim Związkiem Kajakowym i Wielkopolskim Związkiem Kajakowym zorganizował na poznańskiej Malcie od 2013-2021 roku:
- Mistrzostwa Polski Seniorów
- Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży
- Mistrzostwa Polski Juniorów
- Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
- Mistrzostwa Polski Młodzików
- Puchar Świata w kajakarstwie
- Mistrzostwa Europy Seniorów, Juniorów i U23
- Mistrzostwa Europy w Kajak Polo i Smoczych Łodziach
- Regaty Nadziei Olimpijskich
- Mistrzostwa Europy w Parakajakrstwie i Puchar Świata w sprincie i parakajakarstwie.
W latach 2013-2021 w ramach wolontariatu zorganizował kilkanaście memoriałów a także lokalnych zawodów.
W roku 2020 pełniąc funkcję Prezesa Wielkopolskiego Związku Kajakowego wraz z Polskim Związkiem Kajakowym, w czasie epidemii koronowirusa, JAKO JEDYNY podjął się organizacji wszystkich regat sprintu kajakowego rangi mistrzowskiej we wszystkich kategoriach (od kategorii młodzika do kategorii seniora), dzięki czemu Polski Związek Kajakowy zrealizował kalendarz imprez centralnych. Regaty w Poznaniu dały możliwość współzawodnictwa bezpośredniego zawodników na torze oraz wyznaczyły poziom organizacji imprez kajakowych w całej Polsce.
Jako zawodnik był wielokrotnym Mistrzem Polski, medalistą i reprezentantem Polski na zawodach międzynarodowych. Zdobywał tytuły i medale podczas Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Mastersów w C-1, C-2, C-4 i Smoczych łodziach – w sumie razem ponad 120 medali.
Obecnie nadal aktywny, koordynuje prace czterech grup kanadyjkarzy KS POSNANIA, w których trenuje 50 zawodników i zawodniczek.
Całą biografię można znaleźć na https://wzkaj.poznan.pl/wielkopolscy-trenerzy-trener-i-klasy-ireneusz-pracharczyk-2/