Zmiany na stanowiskach trenerskich w Polskim Związku Kajakowym: Marek Ploch i Tomasz Kryk rozstają się z kadrą

Zmiany na stanowiskach trenerskich w Polskim Związku Kajakowym: Marek Ploch i Tomasz Kryk rozstają się z kadrą

Polski Związek Kajakowy ogłosił decyzje dotyczące zmian na stanowiskach trenerskich w dwóch czołowych reprezentacjach – męskiej kadrze kanadyjkarskiej oraz żeńskiej kadrze kajakarek. Marek Ploch i Tomasz Kryk, obaj mający duży wkład w sukcesy polskiego kajakarstwa, kończą współpracę z reprezentacjami.

Marek Ploch żegna się z kadrą kanadyjkarską

Marek Ploch, trener reprezentacji Polski kanadyjkarzy i kanadyjkarek, nie będzie kontynuował swojej pracy na tym stanowisku. O decyzji o niezatrzymaniu współpracy ze szkoleniowcem poinformował Grzegorz Kotowicz, prezes Polskiego Związku Kajakowego, podczas walnego zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego. Ploch objął kadrę w listopadzie 2021 roku i przez te trzy lata prowadził biało-czerwonych do wielu znaczących sukcesów.

Pod jego przewodnictwem polscy kanadyjkarze i kanadyjkarki zdobyli dziewięć medali mistrzostw świata, a podczas mistrzostw Europy aż jedenaście razy stawali na podium. Na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu jego podopieczny, Wiktor Głazunow, zajął szóste miejsce w konkurencji C1 na 1000 metrów. Ploch miał także znaczący wpływ na rozwój polskich zawodników i zawodniczek, wspieranych przez głównego sponsora, PGE Polską Grupę Energetyczną S.A. oraz partnera Polskiego Związku Kajakowego – Lotto.

Grzegorz Kotowicz dziękował trenerowi Plochowi za jego wkład w rozwój polskiego kajakarstwa, jednocześnie podkreślając, że decyzje personalne dotyczące następcy trenera zostaną podjęte w najbliższych tygodniach. Główne imprezy, które czekają reprezentację w 2025 roku, to mistrzostwa Europy w czeskich Racicach oraz mistrzostwa świata w Mediolanie.

Tomasz Kryk kończy współpracę z kadrą kajakarek

Zmiana trenera dotyczy także żeńskiej kadry kajakarskiej. Tomasz Kryk, który przez 15 lat prowadził reprezentację Polski kajakarek, rozstał się z Polskim Związkiem Kajakowym na mocy porozumienia stron. Kryk przejął kadrę w 2009 roku i przez lata osiągnął z nią ogromne sukcesy, które zapewniły polskim zawodniczkom czołowe miejsca na światowych imprezach.

Za jego kadencji polskie kajakarki zdobyły łącznie 34 medale mistrzostw świata i 53 medale mistrzostw Europy, a także pięć medali olimpijskich. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012) i Rio de Janeiro (2016) brąz w konkurencji K2 500 metrów wywalczyły Beata Mikołajczyk-Rosolska i Karolina Naja. Na Igrzyskach Olimpijskich w Brazylii wicemistrzynią w K1 200 metrów została Marta Walczykiewicz, a w Tokio (2021) Naja i Puławska zdobyły srebro w K2 500 metrów, a także brąz w K4 500 metrów.

Pomimo osiągniętych sukcesów, prezes Kotowicz poinformował, że decyzja o zakończeniu współpracy z Krykiem została podjęta po długich analizach i rozmowach z zawodniczkami. Zdaniem władz Polskiego Związku Kajakowego, nowy impuls w postaci zmiany trenera jest niezbędny do dalszego rozwoju kadry, szczególnie w kontekście nadchodzących wyzwań olimpijskich. Kotowicz dodał, że nieprawdziwe są informacje sugerujące, iż część zawodniczek odmówiła udziału w treningach po ogłoszeniu tej decyzji.

Tomasz Kryk pożegnał się z reprezentacją po sukcesach, ale jak zaznaczono, kadra wymaga teraz nowych bodźców. Decyzje dotyczące nowego trenera nie zostały jeszcze podjęte, jednak rozmowy z potencjalnymi kandydatami są w toku, a decyzja powinna zapaść do połowy grudnia 2024 roku.

Nowe wyzwania przed polskim kajakarstwem

Dla wielu osób będą dużym zaskoczeniem zmiany na stanowiskach trenerskich w obu reprezentacjach kajakowych. Mimo, iż prezes Polskiego Związku Kajakowego pozostał ten sam - Grzegorz Kotowicz  nie oznacza to stagnacji w polskim kajakarstwie, a wręcz przeciwnie. Owe zmiany są wynikiem dążenia do dalszego rozwoju i osiągania sukcesów w nadchodzących latach. Polskie kajakarstwo ma przed sobą intensywny sezon 2025, w którym głównymi wydarzeniami będą mistrzostwa Europy w Racicach oraz mistrzostwa świata w Mediolanie. Polscy sportowcy i ich trenerzy będą musieli stawić czoła nowym wyzwaniom i kontynuować tradycję sukcesów, jakie przez lata budowali pod wodzą swoich dotychczasowych szkoleniowców.

Przed nowymi trenerami – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – stoi zadanie, by kontynuować tę dynamiczną drogę rozwoju, wprowadzając świeże pomysły i nową energię, które pozwolą polskim zawodnikom stawić czoła rywalom na najważniejszych imprezach międzynarodowych

Patryk Dziamski

Archiwa

Kontakt

Wielkopolski Związek Kajakowy

  • ul. Starołęcka 36
    61-361 POZNAŃ
  • wzkaj@wp.pl
    biuro@wzkaj.poznan.pl
  • Numer konta bankowego związku
    86 1020 4027 0000 1602 1156 9524

Biuro

  • ul. Starołęcka 36
    61-361 POZNAŃ

Wyszukaj

Copyright © 2021 All Rights Reserved. Created by AiO