7 medali biało-czerwonych na Mistrzostwach świata

7 medali wywalczyły polskie osady w zakończonych dzisiaj w węgierskich Szeged, Mistrzostwach Świata w sprincie kajakowym i parakajakarstwie.

Wspaniałą formę ponownie zademonstrował Tomasz Kaczor. Tegoroczny zwycięzca Igrzysk Europejskich dziś stanął na drugim miejscu podium w konkurencji C1 1000m. Polak przez cały dystans wiosłował w czołówce by na koniec przegrać o 1,69s z 3-krotnym medalistą z igrzysk w Rio Isaquias Queiroz Dos Santosem. Brązowy medal wywalczył Adrien Bart z Francji. Po drugie srebro w dzisiejszych finałach sięgnęli również Piotr Mazur i Bartosz Grabowski. Naszą dwójkę kajakową na dystansie 200m wyprzedziła jedynie o 0,05s osada rosyjska. Na trzecim miejscu podium stanęli gospodarze – Węgrzy. Jak śpiewał Ryszard Rynkowski – kobiety lubią brąz. Choć nasze na pewno wolą złoto to brązowy medal jest również wielkim sukcesem i właśnie po medal tego kruszcu sięgnęła czwórka na 500m w składzie Karolina Naja/ Anna Puławska/ Katarzyna Kołodziejczyk/ Helena Wiśniewska. Nasza osada musiała uznać wyższość czwórki węgierskiej i białoruskiej.

W sobotnich finałach po srebro w swojej koronnej konkurencji K1 200m popłynęła Marta Walczykiewicz. Polska v-ce mistrzyni olimpijska niestety nie dała rady swojej odwiecznej rywalce, Lisie Carrington, która pewnie – 1,93s wyprzedziła naszą kajakarkę. Brązowy medal dla Emma Aastrand Jorgensen z Danii. Po srebro popłynęła również druga z podopiecznych trenera Tomasza Kryka - Justyna Iskrzycka. Polka w konkurencji K1 1000m przegrała o 1,36s z zawodniczką z Węgier - Tamarą Csipes wyprzedzając m.in. Lizzie Broughton z Wielkiej Brytanii.

Dobrą passę konkurencji K2 500m podtrzymały nasze kajakarki, które warto dodać w tej konkurencji przywoziły medale z ostatnich 5 Igrzysk Olimpijskich. Tym razem nasza dwójka w składzie Karolina Naja/ Anna Puławska sięgnęły po srebro przegrywając zaledwie o 0,79s z duetem z Białorusi. Brązowy medal dla Słowacji.

W piątek po srebro w konkurencji C2 200m popłynęli Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński. Polski duet przegrał jedynie o 0,12s z parą hiszpańską. Podium uzupełniła C2 z Uzbekistanu.