Koliadych i Głazunow mistrzami świata! Fantastyczna niedziela polskich kajakarzy na MŚ w Samarkandzie

Oleksii Koliadych po raz drugi w karierze zdobył tytuł mistrza świata! Polski kanadyjkarz wygrał wyścig finałowy w konkurencji C1 200 metrów podczas mistrzostw świata, które w niedzielę zakończyły się w Samarkandzie. Złoto na dystansie pięciu tysięcy metrów wywalczył też inny kanadyjkarz Wiktor Głazunow, a z medalem z Uzbekistanu wróci także polski kajakarz Jakub Stepun, drugi w rywalizacji w K1 200 metrów.

Koliadych w swoim finale zwyciężył bardzo wyraźnie, bo drugiego na mecie Hiszpania Pablo Granę wyprzedził o prawie pół sekundy, co na tak krótkim dystansie jest sporą różnicą. Dla polskiego zawodnika to drugi taki tytuł w karierze, bo dwa lata temu na tym samym dystansie wygrał w kanadyjskim Dartmouth. Koliadych w ostatnich latach nie zawodzi i ze wszystkich imprez przywozi medale. Między dwoma tytułami mistrza świata wywalczył także krążki w mistrzostwach Europy, igrzyskach europejskich i mistrzostwach świata.

To był drugi polski medal na mistrzostwach w Samarkandzie, bo chwilę wcześniej ze srebrnego medalu cieszył się Jakub Stepun. Młody polski kajakarz, który w tym roku zanotował ogromny postęp i zadebiutował razem z Przemysławem Korsakiem w igrzyskach olimpijskich, wywalczył drugie miejsce w konkurencji K1 200 metrów. Polak prowadził przez większą część dystansu, ale na finiszu dał się wyprzedzić Portugalczykowi Messiasowi Baptiscie, z którym przegrał zaledwie o siedem setnych sekundy.

Polska ekipa miała jeszcze jeden powód do radości, bo mistrzostwa kończyła rywalizacja na najdłuższych, pięciokilometrowych dystansach, gdzie o medal chciał powalczyć Wiktor Głazunow. Chciał i powalczył ze znakomitym skutkiem, bo w rywalizacji kanadyjkarzy okazał się najlepszy, zwyciężając z przewagą blisko szesnastu sekund nad drugim na mecie znakomitym Mołdawianinem Sergheiem Tarnovschim. Start biało-czerwonych wsparły sponsor główny polskiego kajakarstwa PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. oraz Lotto, partner Polskiego Związku Kajakowego.

O medal walczył także w K1 500 metrów Sławomir Witczak, ale ostatecznie musiał zadowolić się czwartym miejscem, przegrywając brązowy medal o ponad pół sekundy. Na piątym miejscu finiszowała polska kajakowa czwórka mieszana w składzie Justyna Iskrzycka, Julia Olszewska, Jakub Stepun i Przemysław Korsak, a na szóstej pozycji Głazunow w C1 500 metrów.