Co nas czeka w 2021 roku?

Co nas czeka w 2021 roku?

Kalendarz Wielkopolskiego Związku Kajakowego, jak co roku, zapełniony jest „po brzegi” regatami. Niewątpliwie, najważniejsze imprezy sezonu to Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 w kajakarstwie klasycznym oraz Klubowe Mistrzostwa Świata ICF Smoczych Łodzi organizowane na torze regatowym Malta w Poznaniu.

Kalendarz-Imprez-Sportowych-WZKaj-na-2021-rok_last_last

Sezon otwierać będą regaty 10 kwietnia pod nazwą „Otwarcie Sezonu Kajakowego 2021” oraz odbędzie się pierwszy, z cyklu Rankingów Młodzików i Dzieci, sprawdzian na wodzie. Będzie to pierwsze w roku przetarcie zawodników w nowych kategoriach wiekowych po przepracowanym okresie zimowym. Dla przypomnienia, zawodników dzieli się według wieku na następujące grupy: dzieci (rocznik 2009 i młodsi), młodzicy (rocznik 2007-2008), juniorzy młodsi (rocznik 2005-2006), juniorzy (rocznik 2003-2004), młodzieżowcy - U23 (rocznik 2002-1998), seniorzy (rocznik 2002 i starsi) i weterani (rocznik 1986 i starsi).

8 maja, Prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego Ireneusz Pracharczyk ponownie zaprasza wszystkie kluby na tor regatowy Malta w Poznaniu by rywalizować o medale w Otwartych Mistrzostwach Miasta Poznania i jednocześnie w Memoriale im. Wojciecha Skrzypczyńskiego na dystansie 500m. Szczególnie zapraszamy wszystkich weteranów, dla których przewidziane są wyścigi w wielu konkurencjach – o ile zgłosi się wymagana liczba uczestników. Zawody rozpoczną się rano a organizator już dzisiaj gwarantuje piękną, majową pogodę.

2019 zdj. Patrycja Langner

Tydzień po poznańskich regatach, zawodnicy będą rywalizować na rzece Prośnie w Kaliszu. 15 maja odbędzie się Memoriał im. Tadeusza Pasika – legendarnego kaliskiego trenera i współtwórcy sekcji kajakowej KTW. Organizatorem regat jest Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie z prezesem Lechem Burchardem na czele, które w 2019 roku obchodziło jubileusz 125lecia istnienia. Impreza co roku gromadzi wiele wiele klubów a wraz z nimi rzesze zawodników.

29 maja odbędzie się Memoriał im. Rafała Piszcza oraz kolejny Ranking Młodzików i Dzieci. Podczas zawodów odbędą się również Regaty Kontrolne w sprincie kajakowym, co gwarantuje wysoki poziom rywalizacji oraz daje możliwość ścigania się w najlepszych warunkach. Będzie to ostatni sprawdzian toru regatowego przed zbilżającymi się Mistrzostwami Europy Juniorów i Młodzieżowców.

Andrzej Kulczak – kolejna ikona wielkopolskiego kajakarstwa, wybitny zawodnik oraz trener. 19 czerwca UKS Pamiątkowo organizuje regaty, XIX Memoriał im. Andrzeja Kulczaka wraz z imprezami towarzyszącymi, m.in. Rankingiem Młodzików i Dzieci. Nad jezioro Pamiątkowskie co roku przybywa ponad 300 zawodników z około 15 klubów. Organizator liczy, że i tym razem frekwencja zawodników i publiczności dopisze.

źródło UKS Pamiątkowo, 2017

Klub Sportowy Zryw Wolsztyn, z charyzmatycznym i wybitnym trenerem Markiem Szymankiewiczem, po raz kolejny otrzymał możliwość organizacji Długodystansowych Mistrzostw Polski w Kajakarstwie Klasycznym. Już dzisiaj, trener zapowiada organizację regat na najwyższym poziomie oraz gwarantuje perfekcyjne przygotowanie trasy dla zawodników walących o tytuły Mistrzów Polski.

źródło: www.facebook.com/zrywwolsztyn

źródło: www.facebook.com/zrywwolsztyn

żródło: https://wolsztyn.naszemiasto.pl/

żródło: https://wolsztyn.naszemiasto.pl/

24-27 czerwca odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie. Dyrektor Generalny, Ireneusz Pracharczyk, wraz z całym Komitetem Organizacyjnym, już pracują nad sprawnym przebiegiem najważniejszej imprezy  w Europie. Można się spodziewać, że do Poznania przyjedzie około 800 zawodników z 44 krajów. W tym czasie oczy całego świata zwrócone będą na stolicę Wielkopolski. W przeddzień Igrzysk Olimpijskich w Tokio, każdy zawodnik będzie starał się o wybitne osiągnięcia co gwarantuje rywalizację na najwyższym poziomie. Już dzisiaj zapraszamy kibiców na trybuny, które zawsze są otwarte.

Po krótkiej przerwie, po obozach treningowych, nad Maltę powrócą kajakarze, którzy będą rywalizować w 36. Młodzieżowych Mistrzostwach Polski oraz 20. Mistrzostwach Polski Młodzików. Tor regatowy na całej długości liczy 2000m i właśnie taki dystans mają za zadanie pokonać najmłodsi zawodnicy Mistrzostw. Podczas regat dowiemy się czy i w tym roku, wybitna zawodniczka UKS COPAL Trzcianka, Julia Piasecka, wygra w konkurencjach K1 i K2? Życzymy sukcesów.

Sierpień to czas na rozegranie Klubowych Mistrzostw Świata Smoczych Łodzi Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Zawody będą trwały od 12 do 15 sierpnia. Ostatnie wyścigi smoczych łodzi na Malcie można było oglądać w 2014 roku - były to Mistrzostwa Świata ICF Smoczych Łodzi. Podczas tegorocznych zawodów zobaczymy wyścigi łodzi 20osobowych i 10osobowych, rozegranych zostanie 63 konkurencji, na dystansie 200m, 500m i 2000m, rozdanych będzie aż 3 618 medali. Już dzisiaj zachęcamy wielkopolskie kluby do treningów na „smokach” oraz czekamy na wasze zgłoszenia na Mistrzostwa.

25 września Międzynarodowymi Mistrzostwami Województwa Wielkopolskiego zbliżać się będziemy do zakończenia sezonu na wodzie. Podczas regat rozegrane będą również: Regaty o Puchar Rektora Politechniki Poznańskiej, Sup Race 2021 oraz Ranking Młodzików i Dzieci – nowa edycja 2021/2022. Pomimo chłodniejszych dni, serdecznie zapraszamy wszystkie kluby do rywalizacji z zawodnikami z Anglii, Niemiec oraz Ukrainy. Będzie to okazja aby sprawdzić się w „nowych” kategoriach wiekowych, obowiązujących w przyszłym sezonie oraz po raz ostatni stanąć w blokach startowych w sezonie 2021.

Ireneusz Pracharczyk, Prezes WZKaj mówi: „Sezon 2021 będzie, jak zawsze, bardzo pracowity i wymagający. Wielkopolski Związek Kajakowy dołoży wszelkich starań aby dać wszystkim klubom, nie tylko z wielkopolski, możliwość rywalizacji w najlepszych warunkach. Liczę na możliwość przeprowadzenia wszystkich regat w możliwie najmniejszym obciążeniu koronawirusem. Życzę wszystkim klubom oraz sympatykom kajakarstwa zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w 2021 roku.”

   

JR