Na torze w Bydgoszczy w miniony weekend odbyły się MP w kajakarstwie. Zawody wyłoniły też naszych reprezentantów w jedynkach na MŚ w Poznaniu (26-30
sierpnia 2026).
Piątkowe finały w Bydgoszczy pokazały, że liderzy reprezentacji mimo zmęczenia po niedawnych mistrzostwach Europy w pełni poważnie traktują krajowy czempionat. Na tronie na dystansie 200 m nie doszło do zmian, bowiem mistrzowskie tytuły zachowali Anna Puławska (AZS AWF Gorzów), Dorota Borowska (KS Posnania), Jakub Stepun (AZS AWF Poznań, wygrał też w mikstach z Martyną Klatt) i Oleksii Koliadych (Admira Gorzów). Cala czwórka zapewniła sobie prawo startu w konkurencjach indywidualnych podczas MŚ w Poznaniu. Podobnie jak Puławska, ze zwycięskiej ścieżki w Bydgoszczy nie schodziła Borowska. Brązowa medalistka ME w C-1 200 m, która w piątek triumfowała w tej konkurencji, w sobotę, przy blisko 30-stopniowym upale dołożyła w sobotę złoto w jedynce na dystansie 500 m. – Kajakarstwo to letnia dyscyplina, zatem warunki były dziś idealne dla mnie. Ten medal dedykuję trenerowi Szałkowskiemu, który obchodził urodziny, i cieszę się, że mogłam zrobić mu prezent – mówiła Borowska, która dzięki wygranej w Bydgoszczy będzie mogła wystartować na MŚ na dwóch indywidualnych dystansach, a bardzo możliwe, że zobaczymy ją również w osadach. – Dla mnie ważne jest, aby w każdym wyścigu oddawać serce. W Portugalii nam nie wyszło w C-2 500 m, ale to trener jest mózgiem naszego zespołu i będzie decydował o wszystkim. Jeżeli trener mi zaufa, to zrobię wszystko, aby jak najlepiej przepłynąć ten dystans, a jeśli będzie chciał dać szansę innym zawodniczkom, to oczywiście uszanuje jego decyzję – wskazała dwukrotna olimpijka. Troje zawodników zakończyło indywidualne starty w Bydgoszczy bez porażki na koncie. Do Puławskiej i Borowskiej dołączył kajakarz Alex Borucki (KKW 1929 Kraków). Świeżo upieczony mistrz Europy z Montemor wywalczył swój kolejny złoty medal w konkurencji K-1 500 m. W finale na tym dystansie wygrał z ponad 1,5-sekundową przewagą nad Sławomirem Witczakiem (Energetyk Poznań). Tymczasem organizatorzy MŚ w Poznaniu zapraszają już na inaugurację MŚ w Poznaniu, Jej częścią będzie bezpłatny koncert znanego piosenkarza, Dawida Kwiatkowskiego
Radosław Patroniak
Głos Wielkopolski
Wtorek, 23.06.2026
