Dziewięć polskich osad popłynęło z eliminacji prosto do finałów kajakowych ME juniorów i młodzieżowców

Dziewięć polskich osad popłynęło z eliminacji prosto do finałów kajakowych ME juniorów i młodzieżowców

Dziś, w czwartek 24 czerwca na torze Regatowym Malta rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Juniorów (do lat 18) i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie. W imprezie, która potrwa do niedzieli wystartuje niemal 800 zawodników z 37 krajów. Wszyscy oni walczą o 108 medali w 36 konkurencjach (18 juniorskich i 18 młodzieżowych). Z 60 rozegranych w pierwszy dzień wyścigów Polskie osady startowały w 26 z nich.
Już w inauguracyjnym mistrzostwa pojedynku jedynek juniorów na 1000 metrów były wielkie emocje. Paweł Krause wystrzelił ze startu prowadząc przez 750 metrów dystansu. Wydawało się, że to właśnie on z pierwszego miejsca awansuje bezpośrednio do sobotniego finału. Jednak na finiszu więcej sił zachował Duńczyk Jeppe Kristensen, który na linii mety był szybszy od Polaka o niespełna dwie sekundy.

Z przedpołudniowych eliminacji bezpośredni awans do finału wywalczyły tylko trzy polskie osady. Magdalena Szczęsna na 1000 m kajakowych jedynek juniorek była wprawdzie – tak jak Krause – druga, ale w jej konkurencji dawało to bezpośredni awans do finału. Wygrała Słowaczka Bianka Sidowa. W podobnym stylu awansowała poznanianka Katarzyna Szperkiewicz (AZS AWF) przegrywając tylko z Gruzinką Mariami Kerdikashvili w konkurencji młodzieżowych jedynek kanadyjkowych na dystansie 500 m.

W niektórych konkurencjach, aby przejść bezpośrednio do finału wystarczyło zająć trzecie miejsce, tak zrobili Polacy Damian Sadowski i Juliusz Kitewski w wyścigu kanadyjkowych dwójek juniorów. Biało-czerwoni przegrali z Rosjanami (Dimitru Rotaru, Wladimir Afonin) i Węgrami (Gergo Rumi, Csenad Molnar), ale właśnie to trzecie miejsce dało im awans do sobotniego finału, jednak twardo musieli przedtem odeprzeć atak portugalskiego duetu: Martin Azevedo – Diogo Silwa, który na finiszu opadł z sił i przypłynął na metę ponad 4 sekundy za polską osadą.

Po południu w rywalizacji C2 juniorek na 500 m także z trzeciego miejsca awansowały do finału poznanianka Karolina Seydlewicz (Posnania) płynąca z Amelią  Braun. Polki przegrały w duetami rosyjskim (SophiaShtil, Ekaterina Shlapnikowa) i niemieckim (Maike Jacobs, Tabea Gabelunke). Również z trzeciego miejsca prosto do finału K2 na 500 m popłynęły w kategorii młodzieżowej Sandra Ostrowska z poznanianką Martyną Klatt (Energetyk).

Natomiast z drugiej pozycji awansowały do finału Aleksandra Jacewicz i Julia Walczak (C2 500 m U-23).

Kapitalnie popłynęły polskie czwórki kajakowe na 500 m, bezapelacyjnie trafiając bezpośrednio do finałów. Osada Jan Paszek, Paweł Krause, Antoni Łapczyński, Igor Komorowski wygrała rywalizację juniorów, a pojedynek w gronie młodzieżowców zakończył się triumfem Polaków płynących w składzie: Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak.

Na koniec dnia do grona finalistów trafiła także polska czwórka kajakarek na 500 m: Martyna Klatt, Sandra Ostrowska, Klaudia Cyrylewska, Julia Olszewska. Nasza osada U23 zajęła w swoim wyścigu drugie miejsce przegrywając tylko z Białorusinkami.

Przypomnijmy, że z ostatnich Mistrzostw Europy, które w 2019 roku odbyły się w czeskich Racicach polskie załogi przywiozły 7 medali: 6 w kategorii U23 (3 złote, 2 srebrne i brązowy) oraz 1 brązowy w kategorii juniora.

Skrócony program zawodów:

Piątek – 9.00 – 12.08 oraz 14.30 – 17.25

Sobota – Finały – 9.00 – 11.51 oraz Półfinały 15.00 – 16.10

Niedziela – Finały – 9.00 – 11.15 oraz 13.00 – 17.09

Pełen program zawodów - https://timetable.europecanoeevents.com/index.php?gmt=2&gmt2=-120

Strona zawodów – www.ecapoznan2021.pl

Mistrzostwa Europy juniorów i U23 w kajakarstwie odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Poznania i Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu..pl.pl

Partnerem PZKaj jest Totalizator Sportowy Lotto.

Organizatorzy: Europejska Federacja Kajakowa, Polski Związek Kajakowy, Wielkopolski Związek Kajakowy.

Patronat honorowy: Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania.

Patronat medialny: TVP Sport, TVP Poznań, Głos Wielkopolski.

Partnerzy i Sponsorzy: Miasto Poznań, PKOl, Lexus Poznań, Toyota Ukleja, MPK, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Hotel Mercure, Spółdzielnia Mieszkaniowa Młodych, POSiR, Domtel-Sport, Hotel Focus, Olimpijczyk, Plastex, Nelo, Braca-Sport, DanSprint, MCC Medale, SISU, Duna Parque Hotel, WSS, Ksero Projekt, Restauracja 3Kolory, Malta Ski, Agencja Ochrony Major