Gluza i Szajdek z brązowymi medalami Mistrzostw Świata w kajakarstwie

2 brązowe medale wywalczyli polscy zawodnicy w zakończonych w minioną niedzielę w Pietermaritzburg (Południowa Afryka) Mistrzostwach Świata w Maratonie Kajakowym.

źródło facebook Polish Canoe Marathon Team

W pierwszym dniu zmagań 3 miejsce zajęła Maja Szajdek. Drugiego dnia w wyścigu C1 u23 w biało-czerwonych barwach wystartowało dwoje zawodników Patryk Gluza i Mateusz Borgieł. Po zaciętych wyścigach Polacy przypłynęli odpowiednio na 3 i 7 miejscu. Mateuszowi do pierwszego miejsca zdobytego przez reprezentanta Węgier – Bence Balazs Dori zabrakło 1 minuta 30 sekund. Drugi na metę dopłynął Portugalczyk Sergio Maciel.

Jak można dowiedzieć się z profilu Polish Canoe Marathon Team „pierwsza część wyścigu przebiegała dość nerwowo. Po starcie na skutek kolizji został zablokowany Mateusz, po 300 m jeden z zawodników uderzył w Patryka i obrócił jego kanadyjkę, w efekcie nasi zawodnicy musieli mocno gonić czołówkę. Pod koniec pierwszego okrążenia Patryk stracił kontakt z grupą pierwszych 4 zawodników. Na koniec drugiego okrążenia nasi zawodnicy płynęli wspólnie w drugiej grupie, jednak na skutek błędnej decyzji sędziów Mateusz otrzymał karę 15 s. Kara została przyznana za ominięcie bojki nawrotowej, co było spowodowane przez zawodnika z Ukrainy który go obrócił. Niestety to rozbiło nam grupę i spowodowało, że Mateusz nie mógł płynąć dalej z Patrykiem. Patryk po przenosce odzyskał siły i zaczął mocno gonić początek wyścigu, i po kolejnych kilku kilometrach płynął już w pierwszej 3. Patryk utrzymał swoją pozycje do końca wyścigu, jednak na skutek walki na pierwszych kilometrach zabrakło mu sił aby walczyć o złoty medal i zakończył wyścig na 3 pozycji. Mateusz walczył o 5 miejscem jednak kurcz w ramieniu spowodowały, że na ostatnich kilometrach stracił swoją pozycje i zajął 7 miejsce.”

W ostatnim dniu zawodów nasi zawodnicy ponownie weszli do łódki. Tym razem w duecie C2 seniorów na 26,2km. Polakom do miejsca na podium zabrakło 3 minuty i 49 sekund i zajęli ostatecznie 4. Miejsce. Wygrała osada węgierska, a podium uzupełniły 2 osady hiszpańskie.

5 miejsce tym razem w konkurencji seniorek C1 na 19 km zajęła Maja Szajdek.