Kajakarze nagrodzeni przez Marszałka w Poznaniu

Kajakarze nagrodzeni przez Marszałka w Poznaniu

W tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz pierwszy przyznał stypendia olimpijskie dla zawodników, którzy uzyskali wyniki uprawniające do startu w Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Paraolimpijskich oraz Igrzyskach Głuchych. Pierwszą stypendystką olimpijską została lekkoatletka Joanna Fiodorow z OS AZS Poznań.

zdj. facebook Paweł Szczepaniak

Dziś, w czwartek 7 listopada Marszałek województwa wielkopolskiego wręczył stypendia olimpijskie kolejnym dziesięciu sportowcom. W tej grupie znalazło się 3 kajakarzy: Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), Tomasz Kaczor (Warta Poznań) i Michał Kudła (Posnania).

Za uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej wypłacane będzie stypendium w wysokości 1500-3000 zł miesięcznie – do 31 sierpnia 2020 roku. Ponadto, wielkopolscy zawodnicy, którzy uzyskają w trakcie igrzysk olimpijskich minimum 8 miejsce (punktowane), mogą uzyskać stypendium nawet na kolejne 2 lata. Z kolei wysokość przyznawanego już po raz osiemnasty Stypendium Sportowego mieści się w przedziale 400-600 zł miesięcznie i jest wypłacane przez okres 12 miesięcy, od 1 września do 31 sierpnia kolejnego roku kalendarzowego. Stypendia wręczane są zawodnikom w kat. wiekowej juniora i młodzieżowca. Od 2006 roku stypendia otrzymują również sportowcy z niepełnosprawnościami.

zdj. facebook Paweł Szczepaniak

W sali sesyjnej UMWW pojawili się także następcy olimpijczyków, czyli najzdolniejsi w Wielkopolsce juniorzy i młodzieżowcy. Departament Sportu i Turystyki w tym roku przyznał aż 60 stypendiów młodzieżowych. Dodatkowo na wsparcie finansowe może liczyć też pięciu sportowców niepełnosprawnych. Warto dodać, że w grupie młodzieżowej najliczniej reprezentowani są wioślarze (12 osób), szermierze i kajakarze (po 10). Młodzieżowcy będą otrzymywać co miesiąc wsparcie od 400 do 600 zł, a olimpijczycy od 1,5 do 3 tys. zł.

W tym roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał 65 stypendiów: 5 stypendiów dla sportowców z niepełnosprawnościami; 28 stypendiów dla medalistów MŚ i ME oraz 32 stypendia dla uczestników MŚ i ME w konkurencjach olimpijskich.