Kajakowa próba sił w drodze do Paryża

Kajakowa próba sił w drodze do Paryża

Już w piątek na Torze Regatowym Malta w Poznaniu wystartuje czołówka kajakarzy z całego świata, w tym mistrzowie olimpijscy i mistrzowie świata.

   Wśród 44 reprezentacji narodowych nie zabraknie polskich zawodników z medalistkami olimpijskimi na czele. Podczas zeszłorocznego PŚ Biało-Czerwoni aż szesnaście razy stawali na podium w tym cztery razy na najwyższym jego stopniu. Obecny sezon jest niezwykle ważny dla naszych zawodników, ponieważ podczas rozgrywanych w niemieckim Duisburgu mistrzostw świata (23-27 sierpnia) oprócz medali będą walczyli również o kwalifikacje do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. Dlatego start w Poznaniu będzie świetną okazją do sprawdzenia formy. W Pucharze Świata w Poznaniu wezmą udział zawodnicy z 44 federacji kajakowych.
– PŚ w kajakarstwie jest jedną z imprez rozgrywanych na torze, który jest ważnym elementem poznańskiego sportu. Poznań to miasto kajaków, a obiekt ten służy do osiągania coraz to lepszych wyników – przyznała Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania. Warto przypomnieć, że z zakończonego 14 maja w węgierskim Szeged Pucharu Świata reprezentanci Polski wrócili do kraju z ośmioma medalami i pod względem ich liczby zajęli drugie miejsce w generalnej klasyfikacji. Więcej mieli jedynie Węgrzy, bo 11.
– Wiemy, że jesteśmy dobrze przygotowani. Dziękujemy miastu za pomoc przy organizacji imprezy. Mamy nadzieję, że dopisze nam pogoda i razem z kibicami stworzymy wielkie święto kajakarstwa, a za trzy lata zorganizujemy już MŚ – mówił Ireneusz Pracharczyk, dyrektor generalny PŚ. Na wtorkowej konferencji na poznańskiej Malcie organizatorzy najważniejszej imprezy sportowej w tym roku na poznańskiej Malcie mówili także o tym jak nasz tor regatowy postrzegany jest w Europie i na świecie.
– Mamy obiekt światowej klasy i gratuluję utrzymania go na najwyższym światowym poziomie. Dzięki temu Poznaniowi przyznawane są najważniejsze imprezy z kalendarza Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Puchar Świata nie odbyłby się gdyby nie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki i naszych sponsorów, PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Lotto. To pozwala nam na doskonałe przygotowanie imprezy. Dołożymy wszelkich starań wraz z trenerami, żeby zawodnicy dopasowali się też z wynikami do wysokiego poziomu organizacyjnego PŚ – podkreśliła Jolanta Rzepka, sekretarz generalny Polskiego Związku Kajakowego. Początek regat już w najbliższy piątek o godzinie 8.30.

Radosław Patroniak

Głos Wielkopolski
Środa, 24.05.2023

Archiwa