Kajakowe Mistrzostwa Europy odbędą się w Poznaniu?

Kajakowe Mistrzostwa Europy odbędą się w Poznaniu?

W miniony weekend Europejska Federacja Kajakowa poinformowała o odwołaniu przez organizatorów zaplanowanych na pierwszy weekend czerwca Mistrzostw Europy w Kajakarstwie i Parakajakrstwie, których gospodarzem miał być Duisburgu.

Zainteresowany przejęciem organizacji imprezy jest Polski Związek Kajakowy. Mistrzostwa miałyby się odbyć na Torze Regatowym Malta w Poznaniu w pierwotnie zaplanowanym terminie tj. w dniach 3 – 6 czerwca. Impreza stanowi ważny punkt w tegorocznym kalendarzu imprez kajakowych. Regaty będą jednocześnie ostatnim, międzynarodowym sprawdzianem przed wylotem ekip na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Dlatego można się spodziewać, że w przypadku organizacji imprezy do Poznania przyjadą najlepsi kajakarze Starego Kontynentu.

Z propozycją organizacji imprezy wystąpił do europejskich władz prezes Polskiego Związku Kajakowego Tadeusz Wróblewski, który jest już po wstępnych rozmowach z Ministerstwem i Urzędem Miasta Poznania.

Jeśli Europejska Federacja Kajakowa przyzna imprezę Poznaniowi to jako komitet organizacyjny mimo krótkiego terminu realizacji będziemy przygotowani do jej przeprowadzenia. Mamy zgrany i sprawnie działający zespół, który ma duże doświadczenie w organizacji imprez na najwyższym poziomie – powiedział Ireneusz Pracharczyk, Prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego i Dyrektor Generalny Komitetu Organizacyjnego.

Obecnie trwają rozmowy dotyczące szczegółów organizacyjnych oraz możliwości przeprowadzenia transmisji telewizyjnej z Mistrzostw. Ostateczne decyzje o przyznaniu Mistrzostw Europy zostaną podjęte przez Zarząd Europejskiej Federacji Kajakowej do końca tygodnia.

Warto przypomnieć, że Komitet Organizacyjny pod kierownictwem Dyrektora Generalnego Ireneusza Pracharczyka m.in. organizował w 2018 roku zastępczo regaty Nadziei Olimpijskich, które przekazane zostały nam na miesiąc przed planowanym terminem. Już wtedy cały zespół wykazał się niebywałą sprawnością w organizacji, a regaty według międzynarodowych władz były jedną z najlepiej zorganizowanych imprez sezonu.

W bieżącym roku Poznań będzie również organizatorem dwóch dużych imprez międzynarodowych:

24-27 czerwca na torze Regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie. Do Poznania przyjedzie około 800 zawodników z 44 krajów.

Sierpień to czas Klubowych Mistrzostw Świata Smoczych Łodzi Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Zawody odbędą się od 12 do 15 sierpnia. Ostatnie wyścigi smoczych łodzi na Malcie można było oglądać w 2014 roku – były to Mistrzostwa Świata ICF Smoczych Łodzi. Podczas tegorocznych zawodów zawodnicy rywalizować będą na łodziach 20osobowych i 10osobowych, rozegranych zostanie 63 konkurencji, na dystansie 200m, 500m i 2000m. W sumie rozdanych będzie aż 3 618 medali.

Tor regatowy Malta, dotowany ze środków Urzędu Miasta Poznania jest po kapitalnym remoncie. Znajdujący się w samym sercu miasta obiekt spełnia wszelkie wymagania niezbędne do organizacji najważniejszych imprez sportowych na świecie. W minionych dziesięciu latach na poznańskiej Malcie odbyło się wiele ważnych i prestiżowych imprez sportowych: Mistrzostwa Europy Juniorów w sprincie kajakowym (2009 r.), Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym (2010 r.), Puchar Świata w sprincie kajakowym (2011 r., 2012 r., 2013r., 2019 r.), Mistrzostwa Świata w parakajakarstwie (2012 r.), Mistrzostwa Europy w parakajakarstwie (2019 r.), Mistrzostwa Świata w kajak polo (2012r.), Mistrzostwa Europy Juniorów i U-23 w sprincie kajakowym (2013 r.), Mistrzostwa Europy w kajak polo (2013 r.), Mistrzostwa Świata w smoczych łodziach (2014 r.).

Archiwa