Koniec igrzysk bez happy endu dla Polaków. Borowska dziesiąta w C1 200 metrów

Sobota była ostatnim dniem kajakarskich zmagań na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Dziesiąta w rywalizacji kanadyjkarek na 200 metrów była Dorota Borowska, zaś na osiemnastym miejscu w gronie kajakarek na 500 metrów uplasowała się Dominika Putto. Polska reprezentacja kończy więc IO w Paryżu ze srebrnym medalem Klaudii Zwolińskiej w slalomowym K-1.

W ostatnim dniu kajakarskich zmagań na torze w podparyskim Vaires-sur-Marne czekaliśmy na medal naszych sprinterów. W sobotę nadzieją polskiej reprezentacji na drugi, olimpijski krążek była przede wszystkim Dorota Borowska, która w przekonującym stylu wygrała swój przedbieg, a w piątkowym finale C2 500 metrów, płynąc razem z Sylwią Szczerbińską, niemal do końca liczyły się w grze o medale igrzysk. W półfinale jedynek na 200 metrów Borowska walczyła z całych sił, ale w mocno obsadzonym biegu przekroczyła metę jako szósta (46.52). Z kolei w finale B mistrzyni Europy zajęła drugą lokatę (46.36). Mistrzynią olimpijską w C1 200 metrów została natomiast Kanadyjka Katie Vincent (44.12), wicemistrzynią Amerykanka Nevin Harrison (44.13), a brązowy medal zdobyła Kubanka Yarisleidis Cirilo Duboys (44.36). Co ciekawe, każda z medalistek popłynęła szybciej od rekordu świata ustanowionego trzy lata temu na IO w Tokio właśnie przez Harrison.

Drugą polską kajakarką startującą w sobotę na IO w Paryżu była Dominika Putto. 29-letnia zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz i „Kujawy Pomorze Team”, która w czwartek wspólnie z koleżankami zajęła czwarte miejsce w finale K4 500 metrów, miała cichą nadzieję na awans do drugiego wyścigu medalowego podczas tych igrzysk. Putto, dominująca od kilku lat w Polsce w jedynkach na najkrótszych dystansach, w półfinale 500 metrów zaczęła bardzo mocno i długo przewodziła stawce. Z drugą, decydującą połową dystansu lepiej poradziły sobie rywalki, a Putto ostatecznie finiszowała na piątej pozycji z czasem 1:51.43. W finale C mistrzyni kraju zajęła drugie miejsce (1:52.85) i ostatecznie została sklasyfikowana na 18. miejscu. Złoto w konkurencji K1 500 metrów kobiet wywalczyła Nowozelandka Lisa Carrington (1:47.36, nowy rekord olimpijski) przed Węgierką Tamarą Csipes (1:48.44) i Dunką Emmą Jorgensen (1:49.76). Sponsorem polskiego kajakarstwa jest sponsor główny PZKaj PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Sobotnia rywalizacja w Vaires-sur-Marne zakończyła walkę kajakarzy w ramach IO. Przypomnijmy, że srebro w slalomowym K-1 wywalczyła Klaudia Zwolińska. Tym samym był to 23. olimpijski wywalczony w dyscyplinach kajakowych w historii startów reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich. Partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest Lotto.

IO w Paryżu to nie koniec sezonu dla reprezentantów Polski w kajakarstwie klasycznym i slalomie kajakowym. Sprinterzy za dwa tygodnie rozpoczną walkę m.in. w mistrzostwach świata w konkurencjach nieolimpijskich w uzbeckiej Samarkandzie (23-25 sierpnia). Z kolei slalomistów czekają choćby mistrzostwa kraju w Krakowie (29 sierpnia – 1 września).