Memoriał im. Andrzeja Kulczaka

Memoriał im. Andrzeja Kulczaka

źróło: https://szamotuly.naszemiasto.pl/
autor: Magda Prętka

Blisko 300 miłośniczek oraz miłośników kajakarstwa z Wielkopolski i nie tylko rywalizowało w Pamiątkowie. W sobotę 18 czerwca rozegrano tu XVIII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe, stanowiące zarazem Memoriał im. Andrzeja Kulczaka - założyciela klubu UKS Pamiątkowo, trenera i wychowawcę młodzieży.

XVIII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe - Memoriał im. Andrzeja Kulczaka w Pamiątkowie

Plaża nad jeziorem w Pamiątkowie znów tętniła wielkimi emocjami i czystą pasją do sportu. W minioną sobotę kajakarze i kajakarki z klubów działających na terenie całej Wielkopolski i nieco dalej położonej Bydgoszczy spotkali się tu po pandemicznej przerwie, by odważnie powalczyć o najwyższe lokaty w osiemnastej już edycji Ogólnopolskich Regat Kajakowych - Memoriale im. Andrzeja Kulczaka.

Do pasjonującej rywalizacji przystąpiło 270 zawodników i zawodniczek, reprezentujących 10 klubów: KS AZS-AWF Poznań, KS Posnania Poznań, KS Warta Poznań, KTW Kalisz, UKS Błyskawica Rokietnica, UKS COPAL Trzcianka, UKS Kopernik Bydgoszcz, UKS Zalew Jerzykowo, UMKS Zryw Wolsztyn. Oczywiście, nie zabrakło gospodarzy - UKS Pamiątkowo.

Regaty rozegrano w klasycznym formacie, w konkurencjach: K1, K2, K4, C1, C2 oraz w kilku kategoriach wiekowych (osobno dziewczęta i chłopcy) na dystansach 300, 500 i 1000 m. 8 osad z kolei wystartowało w Mistrzostwach Powiatu w Kajakarstwie Turystycznym. Odbył się też zacięty wyścig zawodników z kategorii masters.

36 biegów i kilka godzin pasjonującej rywalizacji

W trakcie oficjalnego otwarcia imprezy prezes UKS Pamiątkowo - Błażej Andrzejewski w imieniu społeczności całego klubu złożył serdeczne podziękowania Piotrowi Olszewskiemu, który przez wiele lat z powodzeniem kierował pracami UKS-u. Olszewski z kolei podkreślał, że choć wybrał się na wcześniejszą "emeryturę", ekipę działaczy, młodych kajakarzy i kajakarki zawsze będzie wspierał.

Pierwsze wyścigi odbyły się przed godziną 11.00. Finał zawodów nastąpił zaś późnym popołudniem. W sumie rozegrano 36 biegów. Mimo że tłum letników, który pojawił się na plaży, przysporzył organizatorom trochę problemów, regaty przeprowadzono bardzo sprawnie. Dla zawodników i zawodniczek była to przede wszystkim okazja do sprawdzenia efektów ciężkiej pracy w okresie zimowym, ale i wyśmienita zabawa. Bo choć o zwycięstwie często decydowały metry, to elementem, który w sposób szczególny charakteryzował imprezę była radość.

Wyścig pasjonatów i pasjonatek

Warto zaznaczyć, że niemałe emocje towarzyszyły wyścigowi w konkurencji T2, a więc w Mistrzostwach Powiatu Szamotulskiego w Kajakarstwie Turystycznym. Udział w nich mogły wziąć wszystkie zainteresowane osoby, które dokonały wcześniejszego zgłoszenia. Na starcie ostatecznie zameldowało się 8 osad. Dystans 300 m najszybciej przepłynęli Jędrzej Krupecki i Remigiusz Miżejewski. Miejsce II zajęli Katarzyna Przybył i Łukasz Przybył, a stawkę na podium zamknęła ekipa w składzie: Beata Grzechowiak i Wojciech Grzechowiak.

Za organizacją imprezy stanęli: UKS Pamiątkowo, Wielkopolski Związek Kajakowy oraz AZS AWF Poznań.

Archiwa