Memoriał T. Pasika - podsumowanie organizatora

Memoriał T. Pasika - podsumowanie organizatora

Rekordowy Memoriał

Po raz dwudziesty drugi Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie zorganizowało kajakowe regaty, upamiętniające znakomitego szkoleniowca tego klubu - Tadeusza Pasika. Tegoroczny Memoriał były wyjątkowy, bowiem wzięło w nim udział ponad 250 zawodników i zawodniczek z 15 klubów.

 

- Planowaliśmy rozegranie dwudziestu kilku biegów, tymczasem odbyły się trzydzieści dwa - powiedział Lech Burchard, prezes KTW. - Cieszy tak duża frekwencja, świadcząca o popularności kajakarstwa w kraju. Poradziliśmy sobie organizacyjne, zawodom sprzyjała również aura, a sportowych emocji nie brakowało.

W memoriałowym, głównym biegu regat, jakim była sztafeta K-1 4x200 metrów, triumfowali Tomasz Mendelski, Wojciech Suwiński, Karol Puźniewski, Patryk Zych z KSC Olsztyn. Wywalczyli oni puchar ufundowany przez Janinę Pasik.

Rozegrano również biegi o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego (K-1 1000 metrów młodzików rocznik 2001), o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza (K-1 1000 metrów młodziczek rocznik 2000) oraz o Puchar Prezesa KTW Kalisz (C-1 500 metrów juniorów młodszych).

Kanadyjkarze gościnnie pojawili się na Prośnie po blisko dwudziestu latach przerwy, ale czynione są starania, aby przy kaliskim klubie znów trenowali oni w sekcji kajakowej.

Spośród reprezentantów KTW w Memoriale z przyczyn obiektywnych nie wystąpiła Marta Walczykiewicz, która w tym czasie rywalizowała w drugiej serii Pucharu Świata. Zabrakło również Katarzyny Kołodziejczyk, leczącej kontuzję i przygotowującej się do ważnego startu, jakim są regaty kwalifikacyjne do kadry juniorek na Mistrzostwa Europy i Świata.

Z ekipy trenerów Zbigniewa Walczykiewicza oraz Radosława Jackowskiego na podium stanęło troje wioślarzy. Weronika Jackowska była druga w K-1 1000 metrów dziewcząt, natomiast Michał Błażejewski i Erwin Szczepański zajęli trzecie miejsce w K-2 500 metrów seniorów oraz juniorów.

- Dla sporej części kaliszan, którzy obserwowali zmagania na Prośnie, był to pierwszy kontakt z kajakarstwem, a przecież zależy nam na popularyzowaniu dyscypliny, mającej w naszym mieście tak piękne tradycje - dodał Lech Burchard.

Regaty dofinansowane zostały ze środków budżetowych Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Miasta Kalisza.