Poznań znów stolicą światowego kajakarstwa. W piątek rusza Puchar Świata

Poznań znów stolicą światowego kajakarstwa. W piątek rusza Puchar Świata

 

Jak co roku kalendarz największych światowych regat ujmuje Poznań jako gospodarza jednej z imprez. Stolica Wielkopolski od wielu lat gości uczestników Pucharu Świata i nie inaczej będzie w tym tygodniu. Na poznańskiej Malcie spotkają się najlepsi kajakarze i kanadyjkarze globu z 37 federacji i reprezentacji Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Już teraz jest pewne, że w Wielkopolsce zobaczymy m.in. pięciokrotną mistrzynię olimpijską Nowozelandkę Lisę Carrington czy wielu innych medalistów MŚ i ME.

W całej stawce nie zabraknie oczywiście polskich kajakarzy wspieranych przez sponsora głównego PGE Polską Grupę Energetyczną S.A., którzy na początku tego sezonu błyszczą formą. Niezmiennie wysoki poziom prezentują "Atomówki" trenera Tomasza Kryka, a w czołówce osad na pierwszym PŚ w Szeged uplasowali się m.in. kajakarze, którzy za sprawą Jakuba Stepuna (AZS AWF Poznań) w K1 200 metrów i Sławomira Witczaka (Energetyk Poznań) w K1 500 metrów sięgnęli po srebrne medale.

– Starty w naszym kraju to zawsze powód do radości, tym bardziej że z bliska mogą nas oglądać rodziny czy znajomi. Jesteśmy już po pierwszym PŚ w Szeged i wiemy, na co nas stać. Rywalizacja we własnym kraju jest bardzo motywująca, a więc będziemy chcieli zapewnić polskim kibicom świetne widowisko – zapewnia Stepun, który na początku maja w Szeged wywalczył wraz z Przemysławem Korsakiem (Silvant Elbląg) przepustkę w K2 500 metrów na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

O miejsce w składzie olimpijskim do Francji walczą natomiast kajakarki. Trener Tomasz Kryk będzie mógł zabrać do Francji maksymalnie sześć zawodniczek. W Poznaniu każda z „Atomówek” będzie chciała udowodnić swoją wartość i bardzo możliwe, że w Poznaniu doczekamy się świetnych wyników. Przed rokiem nasza reprezentacja zdobyła łącznie dwanaście medali, w tym sześć złotych. Dwa razy na najwyższym stopniu podium – w K2 200 metrów i K2 500 metrów – stawały Martyna Klatt (AZS AWF Poznań) i Helena Wiśniewska (Zawisza Bydgoszcz), które tym razem wystąpią w konkurencji K4 500 metrów, w drugiej z polskich czwórek. Partnerami Polskiego Związku Kajakowego są Lotto i Suzuki Motor Poland.

– Rok temu wraz z Heleną przeżyłyśmy wspaniały weekend z PŚ w Poznaniu. Wszyscy wiemy, o co cały czas toczy się rywalizacja w kadrze, dlatego każda z nas da z siebie wszystko. Liczymy, że doping własnej publiczności poniesie nas do kolejnych medali PŚ – liczy Klatt.

W programie PŚ w Poznaniu ponownie pojawią się długie dystanse, które tym razem zostaną przeprowadzone przy użyciu zbudowanej profesjonalnej i w pełni bezpiecznej dla zawodników przenoski. Niezwykle widowiskowe dla publiczności konkurencje uświetnią polscy zawodnicy, m.in. Mateusz Borgieł (AZS Politechnika Opolska), który w lipcu w Poznaniu będzie bronił tytułów mistrza Europy w jedynce i dwójce.

Początek trzydniowego PŚ w sprincie kajakowym w Poznaniu w piątek, 24 maja, a pierwsze medale zostaną rozdane dzień i dwa dni później. Wstęp na regaty jest bezpłatny. Z kolei już w czwartkowe południe na torze regatowym Malta odbędzie się specjalna konferencja prasowa z udziałem prezesa Polskiego Związku Kajakowego Grzegorza Kotowicza, trenerów polskiej kadry Tomasza Kryka i Ryszarda Hoppego, a także zawodników – Karoliny Nai, Jakuba Stepuna i Przemysłąwa Korsaka.

Biuro Prasowe

Polski Związek Kajakowy

#poznanwspiera

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania

Archiwa