Poznaniak Wicemistrzem Świata. 4 medale Polaków na Mistrzostwach Świata

4 medale: 2 srebrne i 2 brązowe wywalczyli nasi kajakarze w zakończonych dziś w czeskich Racicach Mistrzostwach Świata Seniorów.

źródło facebook Polski Związek Kajakowy

Udział w dorobku medalowym mieli również wielkopolanie, a konkretnie zawodnik poznańskiego Stomila Michał Łubniewski, który wraz Arsenem Śliwińskim na sprinterskim dystansie C2 200 metrów zdobył srebro. Polacy po bardzo zaciętej walce ulegli jedynie Rosjanom i to zaledwie o 0,585 sekundy. Łubniewski zakwalifikował się również do finału C1 200m. Jednak w nim zajął ostatnie miejsce. Wygrał Białorusin Artem Kozyr przed Gruzinem Zazą Nadiradze i Irańczykiem Adelem Mojallalimoghadamem.

Finałowa  niedziela rozpoczęła się rewelacyjnie dla biało-czerwonych dzięki osadzie C4 1000 metrów, która w składzie Piotr Kuleta, Marcin Grzybowski, Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow długo prowadziła by na końcu ulec jedynie reprezentantom Niemiec.

Medal przywiezie do Polski również Mateusz Kamiński. Polak najpierw w sesji porannej wystartował wraz z Vincentem Słomińskim (Stomil Poznań) w finale A C2 1000m zajmując w nim siódme miejsce. Następnie Kamiński w sesji popołudniowej popłynął w konkurencji C1 5000 zdobywając brązowy medal. Wygrał Niemiec Sebastian Brendel, przed Kubańczykiem Sergueyem Torresem Madrigalem.

W sobotnich finałach najlepiej spisały się Justyna Iskrzycka i Paulina Paszek, które zdobyły brązowy medal w konkurencji K2 1000 m. Polki przez ponad pół dystansu płynęły na 4-5 miejscu. Potem minęły osadę Kazachstanu, a na 250 m przed metą były nawet drugie. Ostatecznie to Niemki zdobyły srebrny medal, a triumfowały z ogromną przewagą Węgierki.

Tuż za podium na czwartym miejscu w konkurencji C1 500m uplasował się Tomasz Kaczor, któremu do medalu zabrakło zaledwie 0,315 sekundy. Wczoraj na dystansie dwa razy dłuższym zawodnik poznańskiej Warty linię mety minął na piątej pozycji, tracąc do zwycięzcy Niemca Sebastiana Brendela 4,7 sek. Srebro zdobył Czech Martin Fuksa, a brąz Isaquias Queiroz dos Santos.

Na czwartym miejscu do mety dopłynęła również osada C2 na 500 m Tomasz Barniak, Wiktor Głazunow. Polacy do podium stracili blisko sekundę. Wygrali Rosjanie przed Rumunami i Włochami.

Duże nadzieje wiązaliśmy również ze startem naszej sprinterki, srebrnej medalistki ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich – Marty Walczykiewicz (KTW Kalisz). Niestety choć nasza zawodniczka po przepłynięciu mety została sklasyfikowana na trzeciej pozycji to sędziowie po sprawdzeniu fotofiniszu przesunęli Martę na 5. miejsce. Wyścig wygrała reprezentantka Nowej Zelandii Lisa Carrington.

Na piątej pozycji dopłynęła do mety w konkurencji C1 200m Dorota Borowska. Zwyciężyła Kanadyjka Laurence Vincent-Lapointe.

Na szóstej pozycji do mety dopłynęły brązowe medalistki ostatnich mistrzostw Europy - Beata Mikołajczyk i Anna Puławska. W tej konkurencji (K2 500 m) triumfowały Nowozelandki, drugie były Niemki, a trzecie Słowenki. Na tej samej pozycji do mety dopłynęła osada K4 500 metrów zajęły: Beata Mikołajczyk, Dominika Włodarczyk, Anna Puławska i Katarzyna Kołodziejczyk (KTW Kalisz).

Siódmą lokatę w finale K2 200m zajęli Piotr Mazur i Paweł Kaczmarek w K2 200 m. Na ósmej pozycji w K2 1000m finiszowali Rafał Rosolski i Bartosz Stabno (Posnania Poznań).

W K1 5000m na 20 pozycji dopłynęła Karolina Markiewicz. Natomiast w ostatnim wyścigu Mistrzostw Świata – K1 5000m dziesiąty do mety dopłynął Rafał Rosolski.