Poznańscy olimpijczycy z pamiątkowymi tablicami nad Maltą

Poznańscy olimpijczycy z pamiątkowymi tablicami nad Maltą

25 listopada nad jeziorem Malta w Poznaniu nastąpiło odsłonięcie dwudziestu trzech pamiątkowych tablic poświęconych poznańskim medalistom Igrzysk Olimpijskich.

Szklane tablice na betonowym postumencie stanęły wzdłuż spacerowej alejki przy jeziorze. "Nigdy nie widziałem takiej alejki. Jest Aleja Gwiazd Sportu, na której co roku kilkoro medalistów, nie tylko igrzysk olimpijskich, odsłania swój postument. Natomiast Malta jest świetnym miejscem sportowym, ale brakowało nam tego waloru edukacyjnego" – przyznał Szymon Ziółkowski.

Na tablicach widnieją medale, które są replikami z igrzysk, na których został zdobyte. Zostały umieszczone także kody QR, które po otwarciu kierują do krótkich notek biograficzne sportowców.

Wśród wyróżnionych jest tylko jeden złoty medalista - Szymon Ziółkowski, który mistrzostwo olimpijskie wywalczył w Sydney 21 lat temu. Pełni on obecnie funkcje Prezesa Poznańskiego Stowarzyszenia Olimpijskiego.

Kajakarze i kanadyjkarze należą do grona multimedalistów:  Marek Łbik, który w Seulu zdobył srebrny i brązowy krążek oraz Aneta Konieczna ma w dorobku trzy medale, ale jeden z nich wywalczyła będąc zawodniczką AZS AWF Gorzów Wlkp. Karolina Naja medalem w Tokio dopisała krążki na konto poznańskiego Klubu Sportowego Posnania Poznań.

   

 

Tablice nad Maltą zlokalizowane niedaleko plaży ustawione są chronologicznie - od pierwszego medalisty z igrzysk Amsterdam 1928 - jeźdźca Kazimierza Gzowskiego aż po te, poświęcone tym, którzy zdobywali krążki na ostatnich igrzyskach w Tokio Karolimy Naji i zapaśnika Tadeusza Michalika.

Wielkopolski Związek Kajakowy serdecznie gratuluje realizacji projektu i zapowiada dołożenie kolejnych tablic po Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.