Regaty Otwarcia Sezonu z ciekawą rywalizacją i obiecującymi wynikami

W Poznaniu zostały rozegrane Regaty Otwarcia Sezonu.
Na Malcie doczekaliśmy się obiecujących wyników... i deszczowej pogody.

Poznańskie regaty rozpoczęły tegoroczne starty w sprincie kajakowym, wspieranym przez PGE Polską Grupę Energetyczną. Na Malcie wystartowało blisko 250 zawodników z 13 klubów, którzy popłynęli na dystansie 1000 metrów w czterech kategoriach wiekowych (seniorzy, juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy). Prym wiedli przedstawiciele lokalnych klubów. Klasyfikacje medalową i punktową wygrał AZS AWF Poznań, którego zawodnicy aż 29 razy stawali na podium, w tym aż 10-krotnie na jego najwyższym stopniu (10 złotych – 11 srebrnych – 8 brązowych krążków). Druga w medalowym rankingu była Warta Poznań (6-5-2), a trzecia – Posnania (5-6-10). Bardzo dobrze spisali się również kajakarze Zrywu Wolsztyn, którzy wywalczyli 10 krążków (5-1-4). W sobotnich regatach nie zabrakło emocjonujących wyścigów. W finale C1 1000 m seniorów wygrał Mateusz Cybula (AZS AWF Poznań), wyprzedzając klubowego kolegę Piotra Kujawę i Remigiusza Nowaczyka (Posnania), medalistę ubiegłorocznych AMŚ w Bydgoszczy. Dwaj pierwsi byli bezkonkurencyjni również w rywalizacji C2 1000 m. W C1 1000m seniorek triumfowała znana ze startów w maratonie kajakowym Paulina Grzelkiewicz (Warta Poznań), a tuż za nią finiszowały kanadyjkarki poznańskiego AZS AWF – Justyna Dorozińska i Ewelina Antos. W seniorskim finale K1 1000 m mężczyzn pewnie wygrał Jarosław Kajdanek (Enea Energetyk Poznań), a kobiet – Weronika Waligóra (AZS AWF Poznań). To nie koniec tegorocznych regat na Malcie. Reprezentanci kraju powalczą na poznańskim obiekcie w ramach Pucharu Świata (26-28 maja). Z kolei ich młodsi koledzy zmierzą się pod koniec lata w regatach Nadziei Olimpijskich (7-10 września). Ponadto sprinterzy kajakowi będą rywalizować w stolicy Wielkopolski w mistrzostwach kraju seniorów (9-11 czerwca), młodzieżowych mistrzostwach Polski (4-6 sierpnia) czy MP w maratonie kajakowym (19-20 sierpnia). Nasza najbardziej medalodajna ekipa, czyli kadra kajakarek, od kilku dni trenuje pod okiem poznaniaka Tomasza Kryka, we włoskiej Sabaudii. Do Polski Karolina Naja i jej koleżanki wrócą 23 kwietnia. Chwilę źniej zawodniczki udadzą się na kompleksowe badania do Instytutu Sportu w Warszawie.