Sobota bez polskich medali na kajakowych ME juniorów i U23

Sobota bez polskich medali na kajakowych ME juniorów i U23

W sobotę na Jeziorze Maltańskim zakończył się trzeci dzień zmagań zawodników startujących w ramach Mistrzostw Europy juniorów i młodzieży do 23 lat w kajakarstwie. Niestety nie był to udany dzień dla polskiej ekipy. Co prawda mieliśmy swoich przedstawicieli w siedmiu finałach na dystansie 1000 m jednak żaden z nich nie zdołał wedrzeć się na podium, a najczęstszą pozycją było miejsce czwarte.

Największe nadzieje medalowe wiązaliśmy w kategorii młodzieżowej (U23) z parą kajakarzy o wielkim potencjale: Filip Weckwert (Posnania Poznań) i Przemysław Korsak (G’Power Gorzów). Wyścig jednak rozpoczął się dla nich fatalnie, od falstartu. - Bardzo chciałem abyśmy wstrzelili się w strzał, jednak sędzina trochę zawiesiła komendę startową i stało się – tłumaczył na mecie szlakowy Weckwert.

W powtórzonym wyścigu Polacy musieli bardziej uważać przez co zostali nieco w tyle. Niestety, nie potrafili odrobić straconego dystansu. O powodach tego dowiedzieliśmy się, gdy zawodnicy wysiedli z łódki: Po falstarcie przejechaliśmy po belce startowej i uszkodziliśmy ster. Zaraz po wznowieniu wyścigu poczuliśmy, że łódka ściąga nas na lewą stronę i już do samej mety walczyliśmy w pierwszej kolejności z łódką a w drugiej dopiero z rywalami. Jestem bardzo rozczarowany, bo liczyłem na medal - mówił Weckwert. - Sezon się jeszcze nie skończył – pocieszał partnera Korsak. - Jeszcze we wrześniu powalczymy na mistrzostwach światach, gdzie stać nas na medal. Wyścig wygrali Niemcy przed Czechami i Bułgarami.

O krok od medalu była też kanadyjkowa dwójka juniorów - Damian Sadowski z Juliuszem Kitewskim, która rywalizację zakończyła także na czwartym miejscu, tracąc medal w drugiej połowie dystansu. - Popłynęliśmy zgodnie z planem, czyli bardzo mocno pierwsze 500 metrów i potem próbowaliśmy trzymać się wysoko – mówił Damian Sadowski. - Planem minimum była pierwsza piątka i to zrealizowaliśmy, lecz niewiele więcej udało się wywalczyć. Do medalu brakowało dość sporo. Wygrali Rosjanie przed Rumunami i Węgrami.

Czwarte miejsce zajęła także Magdalena Szczęsna w młodzieżowym wyścigu K1. Wygrała Dorina Decsi (Węgra) przed Julią Babashinskają (Rosja) i Bianką Sidovą (Słowacja).

W finałach na 1000 m najlepsi okazali się Niemcy, którzy zdobyli 5 medali (3 złote i 2 srebrne) przed Węgrami 4 medale (3 złote, 1 srebrny). Węgrzy byli najlepsi w rywalizacji juniorów, a Niemcy – w kategorii młodzieżowej.

W niedzielę spodziewamy lepszej postawy polskiej ekipy i czekamy z nadzieją na medale podczas wyścigów na 200 i 500 metrów.

 

Jutro ostatni dzień zmagań. Skrócony program zawodów:

Niedziela – Finały – 9.00 – 11.15 oraz 13.00 – 17.09

Pełen program zawodów - https://timetable.europecanoeevents.com/index.php?gmt=2&gmt2=-120

Strona zawodów – www.eca.wzkaj.poznan.pl

Mistrzostwa Europy juniorów i U23 w kajakarstwie odbywają się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Poznania i Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerem PZKaj jest Totalizator Sportowy Lotto.

Organizatorzy: Europejska Federacja Kajakowa, Polski Związek Kajakowy, Wielkopolski Związek Kajakowy.

Patronat honorowy: Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania.

Patronat medialny: TVP Sport, TVP Poznań, Głos Wielkopolski.

Partnerzy i Sponsorzy: Miasto Poznań, PKOl, Lexus Poznań, Toyota Ukleja, MPK, Port Lotniczy Poznań-Ławica, Hotel Mercure, Spółdzielnia Mieszkaniowa Młodych, POSiR, Domtel-Sport, Hotel Focus, Olimpijczyk, Plastex, Nelo, Braca-Sport, DanSprint, MCC Medale, SISU, Duna Parque Hotel, WSS, Ksero Projekt, Restauracja 3Kolory, Malta Ski, Agencja Ochrony Major