Sportowa Impreza Roku w Poznaniu w 2021 dla WZKaj

Sportowa Impreza Roku w Poznaniu w 2021 dla WZKaj

Wielkopolski Związek Kajakowy otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Poznania za organizację Mistrzostw Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie, która odbyła się 3-6 czerwca 2021 roku na torze regatowym Malta w Poznaniu.

     

 

Mistrzostwa Europy Seniorów w Kajakarstwie i Parakajakarstwie - czyli organizacja regat w miesiąc. Jak wyglądała geneza oraz przebieg zwycięskich regat?

Polski Związek Kajakowy (PZKaj.) wystąpił do Europejskiej Federacji Kajakowej (ECA) z wnioskiem o organizację Mistrzostw Europy Juniorów i U23 w Kajakarstwie. PZKaj. złożył najlepszą ofertę i ECA powierzyła Polsce przeprowadzenie imprezy.

PZKaj. zlecił zadanie Wielkopolskiemu Związkowi Kajakowemu, który na swoim koncie ma organizację największych imprez a poprzez swoją ciężką pracę, uzyskał zaufanie Europejskiej i Światowej Federacji Kajakowej oraz renomę wśród zawodników.

17 kwietnia 2021 roku w związku z nagłą rezygnacją Duisburga – miasta gospodarza, z organizacji Mistrzostw Europy w Sprincie Kajakowym i Parakajakarstwie, Dyrektor Generalny Komitetu Organizacyjnego Ireneusz Pracharczyk, wraz z Prezesem PZKaj. Tadeuszem Wróblewskim, działając na rzecz rozwoju kajakarstwa w Europie podjęli decyzję o złożeniu oferty na przejęcie regat i przeprowadzenie ich w Poznaniu. Jeszcze tego samego dnia wysłany został oficjalny list z propozycją do Zarządu ECA. Federacja przed wydaniem oficjalnej decyzji stawiała wysokie wymagania. Po wielodniowych ciężkich negocjacjach oraz ustaleniach, 3 maja 2021roku została podpisana umowa na organizację Mistrzostw Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie w Poznaniu. Pierwszy wyścig odbył się 3 czerwca 2021 roku.

Sukces przejęcia regat nie byłby możliwy, bez wielkiego zaangażowania i wsparcia finansowego UM Poznania.

Pomimo krótkiego czasu na realizację, Regaty okazały się wielkim sukcesem zarówno organizacyjnym jak i sportowym. Zainteresowanie uczestnictwem przerosło oczekiwania ECA i było jednocześnie uhonorowaniem współpracy Komitetu Organizacyjnego z UMP. Do Poznania przyjechali najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu: 728 zawodniczek i zawodników oraz 132 parakajakarzy (kajakarek i kajakarzy niepełnosprawnych) z 33 państw. Ze względu na pandemię zawody musiały być przeprowadzone z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznych. Szczegółowe opracowanie protokołu Covid-owego dało gwarancję, że uczestnictwo w regatach będzie bezpieczne dla zawodników, sędziów i oficjeli.

Przez cztery dni mistrzostw rozegranych zostało w sumie 125 wyścigów na dystansach: 200, 500, 1000 i 5000 metrów. Polska reprezentacja zakończyła Mistrzostwa z sześcioma medalami. Ten najcenniejszy, ze złotego kruszcu i tytuł mistrzyni Starego Kontynentu zdobyła w wyścigu jedynek kanadyjek Dorota Borowska. Kajakarki dołożyły do tego dwa srebrne i dwa brązowe a kanadyjkarze - jeden srebrny medal.

Po wielkim sukcesie Mistrzostw Europy w Sprincie Kajakowym i Parakajakarstwie, 3 tygodnie później (w dniach 24-27 czerwca) do Poznania przyjechało około 800 zawodników z 44 krajów by rywalizować w Mistrzostwach Europy juniorów i U23 (młodzieżowców) w kajakarstwie.

Kontakt

Wielkopolski Związek Kajakowy

 • ul. Starołęcka 36
  61-361 POZNAŃ
 • wzkaj@wp.pl
  biuro@wzkaj.poznan.pl
 • Numer konta bankowego związku
  86 1020 4027 0000 1602 1156 9524

Biuro

 • ul. Starołęcka 36
  61-361 POZNAŃ

Wyszukaj

Copyright © 2021 All Rights Reserved. Created by AiO