Wielkopolscy trenerzy - Marek Schmidt

Wielkopolscy trenerzy - Marek Schmidt

Marek Schmidt - przygodę ze sportem rozpoczął w październiku 1991 roku w klubie K.S. „Posnania”. Wtedy to za namową Jacka Heneczkowskiego (obecnego trenera sekcji kajakowej), zaczął regularne treningi w grupie kanadyjkarzy. Po roku treningów trafił pod skrzydła trenera Ireneusza Pracharczyka.

Choć pierwsze zawody w jakich wystartował (Mistrzostwa Polski Młodzików) nie może zaliczyć do udanych ze względu na słabe jeszcze umiejętności to jednak zdobyte doświadczenie w startach na dużej imprezie dały podstawy na przyszłość.

W późniejszych latach było już dużo lepiej, co roku z Mistrzostw Polski przywoził minimum jeden medal, a czasami nawet sześć. W swoim dorobku medalowym z mistrzostw kraju ma ok. 50 medali, z czego 25 to złote.

W latach 95 – 2000, był członkiem kadry narodowej, był także objęty programem olimpijskim Sydney 2000. Na arenie międzynarodowej pływał głównie w konkurencjach dwójek i czwórek, zdobywając medale na Pucharach Świata. Choć na mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata medalu zdobyć mu się nie udało to aspirował do najlepszych osiągając m.in. czwartą lokatę na Mistrzostwach Europy juniorów i Mistrzostwach Europy seniorów, Mistrzostwach Świata juniorów oraz Akademickich Mistrzostwach Świata.

Karierę sportową łączył z nauką zostając absolwentem poznańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a następnie Akademii Wychowania Fizycznego (tytuł magistra – specjalność trenerska).

Od 2002r jest trenerem Klubu Sportowego „Posnania”, w grupie kanadyjkarzy od początku zajmując się grupą szkolenia wstępnego (naborową) i młodzików, a także wspomagał grupy juniorskie i młodzieżowe w szkoleniu rocznym.Jego wychowankowie zdobywali medale mistrzostw świata i mistrzostw Europy w kategoriach juniorskich i młodzieżowych. Multimedalistami w wyżej wymienionych regatach byli Łukasz Wietrak, Adam Nowak, Piotr Wiśniewski, Szymon Kostenski, Piotr Polak, Łukasz Witkowski, Mikołaj Maliszewski czy Michał Kudła - uczestnik minionych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie zajął IX pozycję.

Oprócz sukcesów międzynarodowych szkolona przeze niego grupa co roku zdobywa medale Mistrzostw Polski młodzików oraz Miedzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Od trzech lat zajmuje się również szkoleniem dziewcząt z pierwszymi sukcesami na Mistrzostwach Polski młodzików.

Pracę trenerską łączy z pracą nauczyciela wychowania fizycznego w SP nr 20 Poznaniu. W szkole oprócz lekcji prowadzi dodatkowe zajęcia z piłki ręcznej, lekkiej atletyki oraz unihokeja, a jego uczniowie odnoszą w tych dyscyplinach wiele sukcesów o zasięgu lokalnym. Jest również wychowawcą klas lekkoatletycznych.

Wszystkich chętnych zapraszamy na treningi do KS Posnania Poznań (rok założenia: 1907r.)

Adres przystani: ul. Wioślarska 72, 60-101 Poznań

Kontakt: Trener 508283108

Dni i godziny treningów: poniedziałek – piątek 16:00, sobota 10:00

autor: Maciej Młodzik