Wielkopolscy trenerzy - Ryszard Oborski

Wielkopolscy trenerzy - Ryszard Oborski

Trzykrotny olimpijczyk i wielokrotny medalista mistrzostw świata, trener 1 klasy, działacz sportowy, tak w skrócie można opisać dotychczasowe sportowe życie naszego kajakarza Ryszarda Oborskiego.

W swojej dwudziestoletniej karierze sportowej (1965-1985) w KS "Posnania" zdobył 37 medali Mistrzostw Polski. Jest trzykrotnym Olimpijczykiem: Monachium (1972r.), Montreal (1976r.), Moskwa (1980r.) podczas których zdobywał IV i V miejsce. Jako reprezentant polski zdobył 10 medali Mistrzostw Świata (3 złote, 2 srebrne, 5 brązowych).

Jako zawodnik był prowadzony przez: Andrzeja Kulczaka, Cyryla Talarowskiego, Waldemara Buchera, Andrzeja Niedzielskiego oraz Józefa Osieckiego.

Po zakończeniu kariery sportowej podjął pracę jako trener koordynator w sekcji kajakowej KS "Warta" Poznań i na tym stanowisku pracuje do dnia dzisiejszego.

W latach 1999-2001 pracował jako trener koordynator Kadry Narodowej Juniorów.

Od 1990 do 2017 roku pracował jako nauczyciel-trener w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu.

W swojej pracy zawodowej prowadził m.in. olimpijczyków: Andrzeja Gajewskiego i Ewelinę Wojnarowską, a także medalistów Mistrzostw Europy i Świata: Anetę Białkowską, Anetę Szulc i swojego syna Dariusza Oborskiego.

Jest członkiem Zarządu KS "Warta" Poznań, a także od wielu lat v-ce Prezesem Sportowym Wielkopolskiego Związku Kajakowego, a także członkiem Komisji Rewizyjnej w Polskim Związku Kajakowym.

Za najważniejszy cel uważa „Wychowanie przez Sport”. Jest współorganizatorem imprez sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Za swoją pracę był wielokrotnie odznaczany i wyróżniany. Otrzymał m.in.

- Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi

- Złoty Medal za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego

- Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe

- Złoty Medal za Zasługi dla Polskiego Związku Kajakowego

- Złota Odznaka za Zasługi dla Sportu

- Odznaka Honorowa Miasta Poznania

- Odznaka za Zasługi Wielkopolskiego Związku Kajakowego