Grad medali dla biało-czerwonych w Mistrzostwach Europy

Czternaście medali, w tym pięć złotych, wywalczyli nasi kajakarze podczas Mistrzostw Europy Juniorów i Młodzieżowców w serbskim Belgradzie.

źródło facebook Women's Polish Canoe Team

Po pierwsze złoto sięgnęły Dominika Włodarczyk, Anna Puławska, Paulina Paszek i Kasia Kołodziejczyk. Startujące w konkurencji K4 500 metrów (U23) Polki nie miały sobie równych wygrywając o 0,8 sekundy z osadą węgierską i o 1,4 s. z Rosjankami. Kolejne złoto padło łupem Justyny Iskrzyckiej i Katarzyny Kołodziejczyk. Polki pewnie wygrały finał K2 500 wyprzedzając osadę Węgier o 1,068 s. Trzecie na mecie uplasowały się Dunki.

Wspaniale popłynęła również osada K4 500m juniorów. Przemysław Korsak, Bartosz Grabowski, Wojciech Tracz i Filip Weckwert nie zostawili złudzeń kto jest najszybszy na torze w Serbii pozostawiając 1,224 sekundy w tyle osadę duńską i 1,604s osadę czeską. Mazurka Dąbrowskiego mieliśmy okazję również usłyszeć dzięki Dorocie Borowskiej, która w konkurencji C1 200m U23 zwyciężyła m.in. z reprezentantką Białorusi i Rosji. Piąty złoty medal dla biało-czerwonych w konkurencji K1 200m U23 wywalczyła Dominika Włodarczyk, która zostawiła w tyle reprezentantkę gospodarzy i Szwecji.

źródło facebook Dorota Borowska

Po srebro sięgnęli nasi kanadyjkarze. Norman Zezula i Dawid Dziurla startujący w C2 500m juniorów. Nasza osada przegrała jedynie z łódką węgierską. Trzeci na podium reprezentanci Rosji. Również na drugim miejscu przypłynęły Helena Wiśniewska i Julia Olszewska. Polki walkę o złoto stoczyły z parą węgierską, z którą przegrały zaledwie o 0,064s. Trzecie na mecie zameldowały się Czeszki. Kolejne srebro padło łupem Sandry Ostrowskie/ Heleny Wiśniewskiej/ Martyny Klatt i Julii Olszewskiej, które startując w K4 500m juniorek przegrały jedynie z osadą Niemiec. Trzecie miejsce dla Węgier. Po czwarte srebro dla biało-czerwonych sięgnęła w C1 500m U23 Dorota Borowska. Przed Polką metę minęła tylko reprezentantka Ukrainy. Trzecie miejsce dla Rosji. W ślady Marty Walczykiewicz, naszej srebrnej medalistki olimpijskiej z Rio idzie również Helena Wiśniewska, która dzisiaj zajęła 2 miejsce w K1 200m ulegając jedynie zawodniczce Węgier. Trzecia na mecie zawodniczka z Danii.

W sobotnim finale po srebrny medal sięgnęły Justyna Iskrzycka i Anna Puławska. Startujące w konkurencji K2 1000m U23 zawodniczki musiały uznać wyższość jedynie osady rosyjskiej, która była lepsza od Polek o 0,98s. Trzecie na mecie Węgierki.

Po brązowy medal w konkurencji K1 500 sięgnęła Anna Puławska. Przed Polką na mecie przypłynęły zawodniczki z Belgii i Szwecji. Z brązem do kraju wrócą również Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński. Polacy startujący w C2 500m U23 przegrali jedynie z Mołdawią i Ukrainą. W ostatnim starcie po brązowy medal sięgnął Norman Zezula, Dawid Dziurla, Dominik Bugaj i Patryk Kowalski. Nasza osada C4 500m juniorów uległa osadzie rosyjskiej i węgierskiej.

Niewiele do medalu zabrakło Sandrze Ostrowskiej, która startując w K1 500m juniorów walkę o podium stoczyła z reprezentantką Białorusi, z którą przegrała zaledwie o 0,140s.

Pozostałe miejsca polskich osad w finałach A:

5 miejsce K2 500m jun. - Dominik Rzepczyński/ Filip Nowaczyk

5 miejsce C4 500m U23 - Szymon Kostenski/ Grzegorz Szpynda/ Marcel Hołdak / Łukasz Witkowski

5 miejsce K4 500m U23 – Dorian Kliczkowski/ Patryk Świtalski/ Paweł Kaczmarek/ Sławomir Witczak